Pošalji prijatelju

Biz

18. 12. 2013

Mito sedam puta godišnje

Beograd - Prepreke za poslovanje u Srbiji su nestabilan kurs dinara, komplikovane poreske procedure, česte promene zakona i propisa, politička nestabilnost, korupcija i previsoki porezi, pokazalo je istraživanje o bezbednosti i kriminalu u poslovnom okruženju, saopštio je danas Zavod za statistiku.

Istraživanje, sprovedeno od 5. oktobra do 2. novembra 2012. godine na reprezentativnom uzorku od 1.750 poslovnih subjekata iz pet glavnih sektora poslovanja, inicirala je Kancelarija UN za drogu i kriminal (UNODC), a sprovođenje u Srbiji realizovao je Republički zavod za statistiku.

Nestabilan kurs dinara kao prepreku uspešnom poslovanju vidi 77,8 odsto ispitanika, komplikovane poreske procedure 61,2 odsto, česte promene zakona i propisa 59,3 odsto, političku nestabilnost 52,7 odsto, korupciju 52,5 odsto, a previsoke poreze 52,1 odsto.

Prema istraživanju, šest od deset firmi imalo je makar jedan direktan kontakt sa državnim ili javnim službenikom, dok je 17 odsto ispitanika koji su imali kontakt dalo neki poklon, protivuslugu ili dodatni novac u periodu od 12 meseci koji su prethodili istraživanju.

Firme koje su imale iskustvo sa korupcijom platile su u proseku sedam puta mito državnim službenicima u periodu od 12 meseci pre istraživanja.

U 43,5 odsto svih slučajeva podmićivanja plaćanje mita nudi predstavnik firme, a da to nije prethodno traženo od njega, dok u 56,1 odsto slučajeva državni službenik traži plaćanje.

Glavni razlozi za plaćanje mita su ubrzavanje procedure (40,3 odsto), dobijanje boljeg tretmana (19 odsto) i završetak procedure (11,3 odsto).

Pored toga, u 23,4 odsto slučajeva koji su poslovni subjekti plaćali, ne navodi se nijedan konkretan razlog za davanje mita ("bolje je održavati dobre odnose").

Kao vrsta mita najčešće se daju novac (45,2 odsto) i hrana i piće (25,5 odsto).

Nijedan poslovni subjekt koji je u toku 12 meseci pre istraživanja imao iskustva sa korupcijom nije slučaj prijavio nadležnim institucijama, pokazalo je istraživanje.

Kao najčešće navođeni razlozi za to navedeni su uobičajena praksa da se državnim službenicima plaća ili da im se daju pokloni (34,2 odsto), beskorisno je prijavljivati jer niko ne bi mario (30,8 odsto) i da je dato kao znak zahvalnosti službeniku za pružanje usluge (21,6 odsto).

Oko 9,2 odsto predstavnika firmi odlučilo je da ne realizuje veću investiciju zbog straha da će morati da plate mito kako bi dobili potrebne usluge ili dozvole, a jedan od deset poslovnih subjekata naveo je da nije realizovao nijednu krupnu investiciju zbog straha od kriminala.

Novinar Davor Lukač

Nema komentara.