Pošalji prijatelju

Biz

19. 12. 2013

Kraj spasavanju banaka

Brisel - Poreski obveznici više neće plaćati račune za greške banaka, s time se završava period masovnog spasavanja banaka, to je rezultat dogovora koji su postigli ministri finansija Evropske unije, a dan odluke nazvali su "danom za pamćenje za evropski finansijski sektor".

Ministri finansija EU postigli su u sredu kasno uveče dogovor o drugom stubu bankarske unije, koji obezbeđuje da se banke ne spasavaju sredstvima poreskih obveznika, što je evrozonu 2008. gurnulo u duboku krizu.

"Danas je iznuzetan dan za bankarsku uniju. Dan za pamćenje za evropski finansijski sektor. Porezki obveznici više neće plaćati račune za greške banaka, s time se završava razdoblje masovnog spasavanja banaka", rekao je na konferenciji za novinare komesar za unutrašnje tržište i finansijske usluge Mišel Barnie.

Drugi stub banakrske unije ključna je dopuna prvom stubu, jedinstvenoj kontroli banaka.

Drugi stub se sastoji od već usvojenih pravila za sanaciju ili likvidaciju banaka u poteškoćama i dogovor koji su minsitri postigli u sredu kasno uveče o jedinstvenom mehanizmu za sanaciju banaka, tela koji će nadgledati sprovođenje tih pravila i fonda koji će puniti same banke kako bi se osigurao novac za njihovu sanaciju.

Među najtežim pitanjima koja su stajala na putu do dogovora bilo je ko će donositi odluke o sanaciji ili likvidaciji banaka.

Stav Francuske je da to bude Evropska komisija, dok se Nemačka tome protivila i tražila da poslednju reč imaju zemlje članice.

Na kraju je postignut dogovor koji je mnogo bliži nemačkom stavu - jedinstveni mehanizam za sanaciju banaka imaće SWavez za sanaciju, koje će odlučivati da li će neka banka ići u dokapitalizaciju ili likvidaciju.

Odluke saveta za sanaciju stupiće na snagu 24 sata nakon usvajanja, osim ako se Savet EU, koje predstavlja zemlje članice, na predlog Komisije tome ne usprotivi.

Nemački stav je prevladalo i kada je u pitanju fond za sanaciju banaka. On će se uspostaviti međuvladinim sporazumom, koji zemlje evrozone treba da dogovore do 1. marta 2014. godine.

Jedinstvena kontrola banaka počeće da se sprovodi od novembra 2014. godine, a jedinstveni mehanizam za sanaciju od početka 2015. godine.

Fond za sanaciju banaka počeće postepeno da funkcioniše od 2016. godine i u potpunosti će postati operativan za deset godina i nakon tog prelaznog perioda, fond, 2026. godine treba da ima na raspolaganju 55 milijardi evra, koje će kroz u tom periodu uplatiti same banke.

U prvih deset godina to neće biti jedinstveni fond, nego će svaka zemlja imati svoje nacionalno odeljenje, svoju fioku u koju će uplaćivati nene banke.

Novcem iz jedne nacionalne fioke neće se moći spasavati banke iz druge države.

Tek posle deset godina to će postati jedinstveni fond. 

Istorijski dogovor postignut je uoči samita EU, na kojem će se danas popodne okupiti čelnici 28 zemalja članica, prenose ageneije.

Novinarka Jadranka Stanimirović

Nema komentara.