Biz
20. 12. 2013
Povući predloženi zakon o radu
Beograd - Predsednici Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i UGS Nezavisnost Ljubisav Orbović i Branislav Čanak najavili su da će ovi sindikati "aktivno bojkotovati" javnu raspravu o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o radu, da neće učestvovati u diskusijama, ali će organizovati skupove na kojima će iskazati nezadovoljstvo ovim propisom.
Oni su, na konferenciji za novinare, tražili da Vlada povuče predložene izmene i dopune Zakona o radu, kojima će, kako su naveli, biti smanjena prava zaposlenih u Srbiji.
Orbović je rekao da će javna rasprava trajati do 10. januara i biće održana 20, 23. i 26.decembra u Novom Sadu, Kragujevcu i Beogradu.
On je ocenio da je ovo "bruka od predloga zakona" i dodao da je u njemu izmenjeno 150 članova i ni jedan član ne govori o boljitku za zaposlene u Srbiji, već o smanjenjima njihovih prava.
Prema njegovim rečima, primenom ovog propisa smanjiće se zarade zaposlenih od osam do 15 odsto.
Orbović je rekao da će na osnovu ovog Zakona poslodavac kad god poželi moći da otpusti zaposlenog bez ikakvog obrazloženja.
"Svim sredstvima ćemo se truditi da ovaj Zakon ne ugleda svetlost dana, bar ne na ovakav način kako je sada predloženo", rekao je Orbović i dodao da ovaj Zakon ne može da se popravi već mora da bude povučen.
Čanak je rekao da niko od predlagača ne može da objasni čemu služi ovaj propis i da je "pravnička sramota" kako je na sajtu Ministarstva rada obrazložen razlog za njegovo donošenje.
On je ocenio da je "skandalozno pravničko i ekonomsko neznanje" onih koji su pisali Zakon.
"Zakon koji se bavi ovom materijom mora da bude prilagođen uslovima u kojima treba da se primenjuje. Privreda koja ima jedva jedan odsto rasta ne može da iznese ovaj Zakon", rekao je Čanak i dodao da će ovakav propis dalje da priguši srpsku privredu, uz dodatne socijalne probleme koji će preći u razmere haosa.
Čanak je rekao i da ministar privrede Saša Radulović i ekipa koja čini "ekonomski krem" koji je došao iz sveta da pomogne Srbiji žele po svaku cenu da donesu ovaj zakon.
On je podsetio da je prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić rekao da imamo iza sebe pljačkašku privatizaciju.
Kako je rekao Čanak, jedan od prvih direktora Agencije za privatizaciju bio je donedavni Vučićev savetnik Siniša Mali koji je na toj funkciji bio u vreme nastajanja pljačkaške privatizacije i "sada je nagrađen da donese Zakon koji će sve to da sakrije".
On je rekao da "Zakon služi za pokrivanje tragova iz pljačkaške privatizacije" i trajno eliminisanje sindikate iz igre.
Čanak je rekao da ne može da se dozvoli da ovaj Zakon "uđe u praksu" i dodao da će, onog dana kada uđe u skupštinsku proceduru predstavnici sindikata "stati na vrata Skupštine Srbije" i pozvati sve građane da im se pridruže.
Predsednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije Zoran Vujović rekao je da se Zakonom o privatizaciji ide ka stečaju u preduzećima u restrukturiranju.
Prema proračunu sindikata, ukoliko počne primena ovog propisa, zaposlenom koji ima prosečnu zaradu koja iznosi 43.615 dinara, ukoliko ode na bolovanje 30 dana biće smanjena zarada za 42,4 odsto, a ukoliko koristi 30 dana godišnjeg odmora zarada će mu biti smanjena za 38,4 odsto.
Između ostalog, predviđeno je i smanjenje otpremnina ako je zaposleni tehnološki višak, kao i otpremnina za odlazak u penziju.
Nema komentara.