Biz
14. 05. 2014
Inflacija oko donje granice
Beograd - Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da se inflacija kreće oko donje granice dozvoljenog odstupanja od cilja od četiri odsto plus-minus 1,5 odsto, da se u 2014. očekuje rast bruto domaćeg proizvoda od jedan odsto, kao i da je pred Vladom Srbije zadatak da sprovede oštru i brzu fiskalnu konsolidaciju.
Tabaković je, na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen izveštaj o inflaciji, podsetila da je rast BDP u 2013. godini iznosio 2,5 odsto.
Ove godine se očekuje usporeni rast BDP zbog iscrpljivanja efekata povećanja kapaciteta u naftnoj i automobilskoj industriji i dobroj poljoprivrednoj sezoni, rekla je ona i dodala da su u kratkom roku neizbežni i negativni efekti fiskalne konsolidacije i strukturnih reformi.
Pred Vladom je nimalo lak zadatak da sprovede oštru i brzu fiskalnu konsolidaciju i reformiše javni sektor, a istovremeno da sa oskudnim sredstvima pruži podsticaj ekonomskoj aktivnosti i obezbedi rast zaposlenosti, rekla je Tabaković.
Tabaković je ocenila da najavljene ekonomske mere ukazuju na odlučnost, što prepoznaju i domaće finansijsko tržište i strani investitori.
Ona je pozdravila meru da se odobravaju subvencionisani krediti za privredu, jer od jula 2013. godine se beleži negativna kreditna aktivnost.
Tabaković je istakla, međutim, da Vlada Srbije treba da uredi kriterijume za subvencionisane kredite, kako se oni ne bi koristili da otplatu već uzetih, već da zaista podrže i podignu privrednu aktivnost u Srbiji.
Očekujemo da će to rezultirati i sklapanjem aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), rekla je Tabaković.
Srbija ima visoke neto devizne rezerve i ne treba joj novac MMF kao deo aranžamana iz predostrožnosti.
Konsolidovani deficit države je 7,7 odsto, a četiri odsto od toga su troškovi kamata koje plaćamo na već uzete kredite, naglasila je ona.
Tabaković je rekla da od Vlade Srbije zavisi kada će pozvati delegaciju MMF, ali se očekuje da oni krajem maja dođu i nastave se razgovori.
Generalni direktor Direktorata za ekonomska istraživanja i statistiku Branko Hinić rekao je da je inflacija u aprilu iznosila 2,1 odsto, a takvom kretanju inflacije doprinele su mere monetarne politike, niski troškovni pritisci, niska agregatna tražnja, pad inflacionih očekivanja i stabilan kurs dinara.
Hinić je rekao da je NBS do sredine marta prodavala devize na međubankarskom tržištu, a do kraja marta i u aprilu kupovinom deviza.
U slučaju nepovoljnog razvoja događaja u Ukrajini, kriza bi mogla imati indirektan negativan uticaj na Srbiju preko rasta svetskih cena energenata i žitarica, odnosno preko trgovinskog i finansijskog kanala ukoliko bi se pogoršala ekonomska kretanja u zemljama sa kojima se sarađuje, ocenio je on.
Prema njegovim rečima, međugodišnja inflacija u drugom tromesečju kretaće se oko donje granice dozvoljenog odstupanja od cilja.
Iako će, kako je istakao, cena hrane doprineti postepenom porastu inflacije u drugoj polovini godine, ona će se do kraja perioda projekcije kretati i okvoru granica cilja.
Hinić je rekao da će rast BDP u ovoj godini biti oko jedan odsto, ali će fiskalna konsolidacija i najavljene strukturne reforme otvriti prostor za brži o održiv rast BDP u srednjem roku.
Viceguverner Veselin Pješčić rekao je da će se ekonomske mere Vlade Srbije osetiti sa kvartalom "zakašnjenja", ukazujući da ako mere počnu da se primenjuju početkom jula, posle rebalansa budžeta, njihov efekat na privrednu aktivnost osetiće se krajem trećeg, odnosno u četvrtom kvartalu.
Nema komentara.