Pošalji prijatelju

Biz

16. 05. 2014

Protiv smanjenja plata

Beograd - Predstavnici sindikata i poslodavaca, članovi Socijalno - ekonomskog saveta, saopštili su danas, posle sednice tog tela kojoj je prisustvovao i premijer Aleksandar Vučić, da su saglasni sa novim merama štednje Vlade Srbije, ali da se sindikati protive smanjenju plata za 10 odsto u javnom sektoru.

Učesnici sastanka na konferenciji za novinare su saopštili da nije bilo razgovora o novom Zakonu o radu, ali da se socijalni dijalog nastavlja, a sledeća sednica Saveta biće održana 24. maja.

Kako su naveli, na sednici je dogovoreno da umesto ministarke državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički, član Saveta bude premijer Vučić.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović izjavio je da smanjenje plata za 10 odsto nije prihvatljivo, jer vodi daljem siromašenju stanovništva.

Još je rano da o toj meri pričamo, treba sačekati da se vidi da li će se takva odluka promeniti, jer neće doneti dobro i o njoj će odlučivati sindikati ako ostane u tom obliku, rekao je Orbović.

Prema njegovim rečima, sindikati smatraju da je u projekciji budžeta malo pažnje posvećeno prihodima i predlažu da se štedi na drugi način.

Pregovori o Zakonu o radu su u toku, nadamo se da ćemo naći rešenje prihvatljivo za sve strane, dodao je on.

Predstavnik poslodavaca Nebojša Atanacković rekao je da je sednica bila dinamična, ali da "ništa posebno nije donela, jer još ništa nije usaglašeno".

Prema njegovoj oceni, Zakon o radu zahteva posebnu sednicu Socijalno-ekonomskog saveta i to onda kad radna grupa završi nacrt zakona.

Atanacković je ukazao da reforma u Srbiji ne sme ostati formalna, već joj se mora drugačije pristupiti, kako bi privreda ozdravila.

On je ocenio da će nove izmene poreskih zakona o doprinosima na rad doprineti prelasku zaposlenih u legalne tokove i smanjiti "sivo zapošljavanje".

Sad će se poslodavcu više isplatiti da zaposli novog radnika, uz samo 35 odsto opterećenja, jer je većina njih do sad izbegavala zapošljavanje, jer ih je to koštalo dodatne dve trećine iznosa koji izdvajaju za plate, rekao je Atanacković.

U ovom slučaju biće rasterećen, jer će država plaćati umesto njega 65 odsto doprinosa za svakog zaposlenog, ali potpuno novo zapošljavanje biće moguće tek kad se za to ukaže potreba, odnosno kad bude bolji privredni ambijent, zaključio je on.

Predsedavajući Saveta i lider Ujedinjenih granskih sidnikata Nezavisnost Branislav Čanak je rekao da su predložili da se kod dodele subvencionisanih kredita privrednicima uzme u obzir da niko ne može da ga dobije dok se ne ustanovi da je prethodnih godinu dana za sve registrovane radnike plaćao poreze i doprinose.

Takođe, ukazako je Čanak, treba odrediti da na osnovu subvencionisanog kredita poslodavac ne može da zapošljava radnike na rok koji je kraći od vremena otplate kredita.

Čanak je ocenio da ukoliko se Zakon o radu svede samo na aktivnost Vlade, od njega neće biti ništa.

On je povodom vanredne situacije zbog poplava apelovao na privrednike da, u saradnji sa lokalnim vlastima, pomognu u sanaciji štete.

Član Saveta, ministar rada Aleksandar Vulin, je istakao da je Vlada Srbije za socijalni dijalog i da posebno raduje što su sindikati i poslodavci pokazali razumevanje za situaciju u kakvoj se Srbija nalazi.

Vulin je ocenio da sama činjenica da je premijer postao član Socijalno-ekonomskog saveta govori da je Vladi socijalni dijalog i novi Zakon o radu "jedna od najprečih stvari".

Novinarka Andrijana Milaćević, foto Nenad Đorđević

Nema komentara.