Pošalji prijatelju

Biz

Beograd 16. 09. 2015

Ograničeno o budžetu

Beograd - Nevladina organizacija Transparentnost Srbija saopštila je danas da je međunarodno istraživanje Indeks otvorenosti budžeta (Open budget index OBI) svrstava Srbiju na 47. mesto od 102 zemlje.

U saopštenju se navodi da se mesto Srbije na toj uglednoj listi može popraviti, ukoliko bi građani dobili više mogućnosti da utiču na planiranje i prate izvršenje budžeta i kada bi Vlada Srbije striktno poštovala postojeće zakonske rokove za donošenje budžeta.

Većem uspehu, takođe, bi doprinelo ukoliko bi Skupština Srbije efikasnije izvršavala svoju nadzornu ulogu i ako bi se u praksi obezbedio bolji pristup i pretraživost podataka o javnim rashodima.

Prema rezultatima tog istraživanja, koje je bilo fokusirano na budžet za 2014. godinu, Srbija se sa 47 od mogućih 100 bodova svrstava među zemlje koje pružaju svojim građanima "ograničen broj informacija potrebnih za razumevanje i analiziranje budžeta".

To je ispod proseka regiona od 53 boda, ali je nešto bolje nego na prethodnom rangiranju za 2012. godinu, kada je skor bio 39, lošije nego 2010. godine kada smo imali 54 poena i za nijansu bolje nego 2008. godine i 46 poena.

Na loš plasman je uticala činjenica da Fiskalna strategija nije bila objavljena u propisanom roku, već zajedno sa predlogom budžeta, ukazuje Transparentnost Srbija.

Na loš indeks je, kao i ranijih godina, uticala činjenica da nije objavljen "građanski budžet", dokument u kojem bi predlog budžeta bio približen građanima, kao ni polugodišnji izveštaj o realizaciji budžeta.

Izuzetno je važno istaći da je u 2015. godini Srbija prvi put dobila budžet koji se u potpunosti vodi po programskom principu, što će uticati na popravljanje skora u budućnosti.

Rezultat Srbije za 2014. je najporazniji upravo u oblasti "učešća javnosti" - svega 21 odsto mogućih poena, za parlamentarni nadzor smo dobili 42 odsto bodova, a za revizorski 67 odsto, navodi Transparentnost.

Indeks otvorenosti budžeta bi bio veći kada bi Vlada Srbije izveštavala šta je preduzela povodom preporuka Državne revizorske institucije, kao i objavljivanje podataka o kvazifiskalnim rashodima i smanjenja diskreciona ovlašćenja u trošenju budžetske rezerve.

Uključenje parlamenta u proces planiranja budžeta i otvaranje rasprave o budžetskoj politici pre utvrđivanja predloga budžeta doprinelo bi, prema oceni Transparentnosti Srbija, boljem rangiranju.

Novinarka Ivana Šanjević, foto ilustracija

Nema komentara.