Biz
17. 08. 2011
Nove mreze za krizu
Beograd - Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić izjavio je da su stroga budžetska kontrola i deficit u zacrtanim okvirima najvažnije mere za ublažavanje eventualnih posledica nove ekonomske krize.
Potrebno da Srbija pokaže da ima realno rešenje za jaz između rashoda i prihoda, kako bi dogovor sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) bio postignut, rekao je Šoškić za RTS.
On je ocenio da događaji na međunarodnom nivou mogu uticati na planove Srbije, kada je reč o privrednom rastu i padu inflacije, ali je naglasio da je važno što su eventualni uticaji predvidivi, pa se pravovremenim merama mogu ublažiti.
"Kada analiziramo posledice nove ekonomske krize, treba imati u vidu da Srbija teži da ostvari rast ekonomske aktivnosti kroz izvoz. Ako naši potencijalni partneri koji bi trebalo da budu glavni uvoznici naših proizvoda i usluga imaju ekonomskih problema, teža je realizacija tih nastojanja da povećamo izvoz i na taj način i privredni rast", rekao je Šoškić.
On je ukazao da u tom smislu treba biti konzervativan i računati na nepovoljne scenarije.
Prema njegovim rečima, drugi značajan uticaj jeste taj što kada se pojavi kriza u evrozoni ili u američkom dolaru, raste riziko premija i za zemlje u obodnoj zoni, kakva je i Srbija.
"Rast riziko premije za našu zemlju može predstavljati ozbiljan izazov i otuda je važno da sa naše strane učinimo sve da taj rast bude što manji i sa manjim negativnim ekonomskim posledicama", rekao je Šoškić.
On je izjavio da je veoma zadovoljan ishodom nedavnog sastanka o merama koje bi ublažile eventualne posledice nove krize, na kome je postignut visok stepen saglasnosti o dijagnozi trenutnog stanja i koje su mere koje bi trebalo preduzeti.
Naglasio je da su to mere koje su već bile u planu, a to je stroga budžetska kontrola, pre svega tekućih rashoda, strogo pridržavanje zakona o budžetskom sistemu i domena koji se tiče fiskalne odgovornosti, odnosno da budžetski deficit ove i narednih godina bude u zacrtanim okvirima.
"Veoma važno je i što imamo aranžman sa MMF, koji je neka vrsta legitimacije naše zemlje kao kredibilne države koja je u stanju da upravlja svojim finansijama. To je važno, jer je upravo kriza koja se događa, kriza javnog duga", istakao je Šoškić.
Prema njegovim rečima, realno je očekivati pritiske sa svih strana da se odstupi od tih načela, naročito u predizbornom ciklusu.
Nema komentara.