Pošalji prijatelju

Biz

19. 09. 2011

Bez promena zakona

Beograd - Ministar rada i socijalne politike Srbije izjavio je danas, posle sednice Socijalno-ekonomskog saveta, da Zakon o radu neće biti menjan ukoliko o tome ne budu saglasni svi socijalni partneri, članovi Saveta i naglasio da izmene zakona ne zahtevaju međunarodne institucije.

"Mi nismo u obavezi da, po svaku cenu, menjamo Zakon o radu. Obavezni smo da do kraja oktobra, Savetu predložimo izmene zakona i jedino ako imamo saglasnost svih socijalnih partnera, ićićemo na izmene zakona", izjavio je Ljajić na konferenciji za novinare posle sednice Saveta.

Ljajić je objasnio da Međunarodni monetarni fond (MMF) nije, prilikom pregovora o novom aranžmanu sa Srbijom, zahtevao ukidanje otpremnina, već se razgovaralo o tome da se ukine mogućnost da jedna osoba dobije otpremnine iz dve firme.

Članovi Socijalno-ekonomskog saveta, predstavnici države, sindikata i poslodavaca saopštili su da tekst zakona o štrajku još nije usaglašen i da je vraćen radnoj grupi na dalju doradu.

"Nećemo žuriti sa donošenjem zakona o štrajku, sve dok ne bude postignuta puna saglasnost i sindikata i poslodavaca", izjavio je Ljajić.

On je rekao da nema nikakvog međunarodnog pritiska na Srbiju da se u određenom roku donese zakon o štrajku.

Ljajić je naveo da radna grupa godinu dana radi na tekstu zakona, jer je važno da se usklade sve sporne stvari, oko kojih se ne slažu sindikati i poslodavci.

Predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta Ljubisav Orbović je rekao da ima nesuglasica oko prava poslodavca na štrajk i minimum procesa rada, zbog čega je izveštaj Radne grupe za izradu tog zakona vraćen.

Orbović je ukazao da se pri sprovođenju Socijalno-ekonomskog sporazuma ne poštuje deo o cenama.

On je podsetio da su cene osnovnih životnih namirnica i energenata, pod kontrolom države, ači da konstatno rastu, bez obzira na dogovor.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković je rekao da je inicijativa da se ograniči rok za državna dugovanja na 30 dana, a za ostale privredne subjekte do 60 dana, podržana, ali da ne govori o međusobnim potraživanjima privrednih subjekata.

"Ako država bude poštovala taj rok, biće značajnog poboljšanja, ali bi pravo rešenje bilo da se kroz efikasne mere države, i drugi privredni subjekti nateraju na disciplinu plaćanja", zaključio je Atanacković.

Povodom zakona o štrajku, on je izneo stav poslodavaca da prema praksi u svetu, uz pravo na štrajk zaposlenih, postoji i pravo na štrajk poslodavaca, što bi trebalo obezbediti novim zakonom, jer bi u suprotnom, kako je ocenio, ustavna prava poslodavcima bila povređena.

Novinar Andrijana Milaćević, foto FoNet

Nema komentara.