Hronika
29. 09. 2011
Korupcija je zlo
Beograd - Korupcija je najveće društveno zlo, a posebno su opasne sistemska i politička korupcija, jer one podstiče sve druge, rekao je član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Čedomir Čupić na panel diskusiji o korupciji u visokom obrazovanju, navodeći da je jedna od sistemskih korupcija vezana i za tu oblast.
Govoreći o važnosti borbe protiv korupcije u obrazovanju, Čupić rekao da je to oblast od koje zavisi razvoj društva, jer daje elitu koja kreira buduće kretanje društva.
Prema rečima Čupića, mito nije samo davanje novca, već i, na primer, nelegalno preporučivanje da se ide kod nekog profesora na časove, davanje lažnih ocena i diploma iz partijskih interesa, ili lažnih ocena kako bi se privukli studenti na neki fakultet, jer misle da će ih brže i lakše završiti.
Na panelu je Centar za razvoj Beogradske otvorene škole (BOŠ) predstavio rezultate anketnih istraživanja o percepciji studenata sa Univerzita u Beogradu o korupciji, koja pokazuju njeno sistemsko prisustvo u svim segmentima visokog obrazovanja, od upisa na fakultet do sticanja diplome.
U visokom obrazovanju, kako se navodi, i dalje su prisutni problemi poput netransparentnosti finansijskih tokova u viskokoškolskim institucijama, korupcije u prirpemnoj nastavi za upis na fakultete, varanje na isptima, privatne nastave, prisilne prodaje udžbenika, kao i netransparentnost kriterijuma za određivanje visine školarina i studentskih taksi.
Tako su ispitanici u 53 odsto slučajeva naveli da je motiv za prijavljivanje za pripremnu nastavu na Pravni fakultet očekivanje da će to redukovati gradivo potrebno za spremanje prijemnog, dok skoro svi koji su je pohađali kažu da profesori govore šta treba, a šta ne za prijemni.
Takođe, četvrtina studenata sa Ekonomskog fakulteta smatra da profesori na njihovom fakultetu insistiraju da studenti kupe nov udžbenik ili drugi nastavni materijal, kao i da njih 6O odsto ne bi prijavilo slučaj primoravanja kupovine novog nastavnog materijala, jer to ne bi imalo efekta, ili veruju da bi sebi naneli štetu.
Kada je u pitanju varanje, 83 odsto ispitanih sa Elektrotehničkog fakulteta smatra da studenti ne treba da potpisuju dokument kojim se obavezuju da neće varati tokom studija.
Nema komentara.