Pošalji prijatelju

Integracije

06. 10. 2011

Bez crnih rupa

Strazbur - Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PSSE) izražava duboku zabrinutost zbog nedavnog nasilja na Kosovu, u koje su bile uključene i snage Kfor i traži hitnu i objektivnu istragu o incidentu na Jarinju 27. septembra, navodi se u Predlogu rezolucije o Balkanu, koji će danas u Strazburu, po hitnom postupku, razmatrati poslanici PSSE.

U Predlogu rezolucije stanovništvo severa Kosova se poziva na uzdržanost i konstruktivnu saradnju sa Kforom i Euleksom, dok se vlasti u Prištini pozivaju da pozitivno i oprezno odgovore na svaku legitimnu zabrinutost manjina u regionu.

Prema Predlogu rezolucije, PSSE poziva vlasti u Beogradu i Prištini da obnove dijalog posredstvom Evropske unije (EU) o svim tekućim pitanjima, u duhu saradnje i pomirenja, uključujući i situaciju na severu Kosova.

"Sve mora biti učinjeno da se osigura da sever Kosova ne ostane crna rupa na Zapadnom Balkanu, van kontrole vlasti, kako Prištine, tako i Beograda", navodi se u Predlogu rezolucije, objavljenom na sajtu PSSE.

Zemlje članice Saveta Evrope pozvivaju se da podstaknu Beograd i Prištinu da traže miroljubivo rešenje pitanja severa Kosova, dok očekuju da Predsednički komitet PSSE razmotri slanje misije SE u region, kako bi se ojačao dijalog i prevazišle tenzije.

"Prioritet regionalnih i međunarodnih faktora u regionu moraju ostati bezbednost, stabilnost i poštovanje ljudskih prava i integritet međunarodno priznatih granica, kako na Kosovu tako i u regionu", navodi se u Predlogu rezolucije.

U izveštaju, koji podnosi, u ime Političkog komiteta PSSE, izvestilac Bjorn fon Sidou iz Švedske, član Grupe socijalista, obrazložena su najnovija zbivanja na Kosovu, uz zaključak da krajnje rešenje leži u kompromisu, koji bi podrazumevao ustupke obe strane. "Politički dogovor o tome kako upravljati severom Kosova je preduslov za dugoročno održivo rešenje.

Obezbeđivanje takvog rešenja je ključno, ne samo za stabilnost na Balkanu, već i za natojanja Beogerada i Prištine da se priključe EU", istakao je Fon Sidou.

On je ocenio i da je malo verovatno da će Srbija učiniti značajan napredak ka normalizaciji svojih odnosa sa Kosovom pre izbora 2012. godine. Cilj vladajuće koalicije u Srbiji je, kako smatra Fon Sidou, kako da pronađe fini balans između dostizanja statusa kandidata za članstvo u EU i odolevanja pritisku da prizna Kosovo.

Prema njegovoj oceni, to bi značajno pojačalo šanse za ponovni izbor aktuelnih koaliciionih partnera na vlasti za predstojećim izborima.

Ukoliko Srbija dobije status kandidata, ali ipak ne ispuni zahteve koje je postavila nemačka kancelarka Angela Merkel, "EU bi mogla izgubiti adut u odnosu na Srbiju u svojim naporima da stabilizuje Balkan", ukazao je Fon Sidou.

Istovremeno, zaključio je on, situacija na severu Kosova odlaže napredak Kosova ka evropskim integracijama, uključujući i dugotrajni proces vizne liberalizacije.

Novinar Jasmina Džabić

Nema komentara.