Integracije
07. 10. 2011
Modernizacija administracije
Beograd - Ministri i predstavnici vlada zemalja regiona potpisali su danas u Beogradu Deklaraciju o regionalonoj saradnji u procesu modernizacije javne administracije, čime je završena dvodnevna regionalna konferencija "Usluge, veštine i kapaciteti - ključni izazovi u izgradnji moderne javne uprave u Evropi".
Deklaraciju su potpisali ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Ivan Brajović, ministar za informatičko društvo i upravu Makedonije Ivo Ivanovski, ministar za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković, zamenik ministra unutrašnjih poslova Albanije Ferdinand Poni i ambasador Slovenije u Srbiji Franc But.
Predstavnici Bosne i Hercegovine naknadno će potpisati Deklaraciju, dok će taj dokument biti ponuđen i Hrvatskoj na potpisivanje.
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić rekao je da su kroz ovu Deklaraciju zemlje regiona afirmisale želju da rade na "stvaranju depolitizovane, nekorumpirane, transparentne državne uprave, koja nije toliko preduslov za ulazak u Evropsku uniju (EU), koliko je želja građana".
"Ne samo kao uslov boljeg života, javna uprava, koja će napredovati, biće i velika prednost našeg regiona", istakao je Đelić na konferenciji za novinare održanoj posle potpisivanja Deklaracije.
On je rekao da će Srbija podržati sve regionalne inicijative zemalja u razvoju, a posebno Regionalnu školu za razvoj javne uprave u Crnoj Gori.
"Za nas će očuvanje evropskog kapaciteta administracije i njen razvoj biti jedan od veoma bitnih prioriteta u godinama koje dolaze, jer bez kvalifikovanih, nekorumpiranih i spremnih članova javne uprave nećemo moći da prođemo kroz izuzetno težak put pregovora za ulazak u EU", istakao je Đelić.
Marković je rekao da su se potpisivanjem Deklaracije svi obavezali na saradnju i ocenio da će ubuduće zemlje potpisnice ovog dokumenta "vrlo tesno sarađivati u oblasti reforme državne uprave".
On je ocenio da je to veoma važno, zato što su te države potekle iz istog ili sličnog pravnog okvira, zato što sve imaju različita iskustva, kao i zato što su te zemlje na različitim stepenima razvoja.
Marković je rekao i da su te države postigle uspeh u različitim oblastima i istakao značaj razmene iskustava.
"Ovo će biti jedna vrsta prečice za svaku od zemalja potpisnica da koristeći iskustva druge zemlje ostvari ciljeve koje bi daleko teže i sporije ostvarila da nema ovakve saradnje", istakao je Marković.
Brajović je ocenio da je svaka razmena iskustava dobrodošla i da mnogo znači za unapređenje pozicije javne uprave i kvaliteta rada u njoj i dodao da zemlje u regionu "svakim danom prave male korake ka zajedničkom evropskom administrativnom prostoru".
"Naš cilj mora da bude da čitav prostor zapadnog Balkana bude u dogledno vreme u EU, jer bi bilo kakva rupa u tom prostoru bila loša po sve nas", istakao je Brajović.
Nema komentara.