Pošalji prijatelju

Integracije

Beograd 07. 10. 2015

Svi za pregovore

Beograd - Učesnici debate "Srbija i EU - koji su naši uslovi" saglasili su se večeras da je potrebno što pre otvoriti pregovaračka poglavlja sa Srbijom, a šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Majkl Davenport dodao je da će to najverovatnije biti poglavlja 32 i 35.

Davenport je, u debati koju je organizovao Institut za evropske poslove, rekao da još ne zna tačan datum kada će biti objavljen ovogodišnji Izveštaj o napretku Srbije u procesu evropskih integracija.

Ne možemo sada govoriti o izveštaju, morate malo sačekati, odgovorio je Davenport na pitanja o slobodi medija, koja je postavljala Olja Bećković kao moderator debate.

Prema njegovim rečima, izveštaji su uvek sveobuhvatni, biće pozitivnih ocena, ali i pominjanja konstrukturivnih kritičkih tačaka.

Naravno, mislim da će se izveštaj baviti i medijskom sferom u Srbiji, dodao je Davenport.

Davenport je naglasio da je činjenica da nijedna zemlja nije posatala članica EU bez ispunjenja svih kriterijuma iz 35 poglavlja.

Verujem da će do kraja godine biti otvorena prva poglavlja, jer to onda vodi otvaranju sledećih, rekao je on i istakao da se sada očekuje da Vlada Srbije usvoji akcione planove za poglavlja 23 i 24, koja bi mogla biti otvorena sledeće godine.

Davenport je rekao da on predstavlja 28 članica EU i da je jedinstven stav svih da mora doći do sveobuhvatne normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

Istakao je i da EU neće biti kompletna bez Srbije i drugih država u regionu i da će demokratska Srbija koja poštuje standarde i kriterijume dati značajan doprinos Evropi.

Davenport je nazvao budalaštinama pisanja pojedinih tabloida da je povezan sa aferom u koju je umešana sestra ministarke Kori Udovički.

Na pitanje zašto se ljudi u Srbiji plaše i da li se on plaši premijera Aleksandra Vučića, Davenport je rekao da se ne plaši nijednog srpskog političara.

Docent na Filozofskom fakultetu Jovo Bakić rekao je da će verovatno do kraja godine biti otvorena poglavlja 32 i 25, ali da to njemu ništa ne znači, jer se EU u svemu sada ponaša veoma neozbiljno.

Samo je Srbija neozbiljnija od EU, ocenio je Bakić i upitao na osnovu čega EU, oličena u Viktoru Orbanu, zaslužuje više poštovanja od Aleksandra Vučića, koji je katastrofalan političar.

Za Evropu je užasno kada Vučić, u slučaju izbegličke krize, ima pravo kada se sukobljava sa EU, što je ponižavajuće za sve građane Srbije koji mu se protive. On se ponaša bolje od Grčke, Mađarske, pa i Velike Britanije, ocenio je Bakić.

Kao ubeđenog Evropejca, mene ponašanje EU sablažnjava. Šta je izbor Srbije, da uđe u EU, a puzajući fašizam nadolazi, upitao je Bakić.

Bakić je rekao da se zalaže za EU sve dok se ne fašizuje, jer bi Srbiji bez Unije svakako bilo gore.

Aleksandar Vučić bi bez EU bio dezorijentisan čovek. Ovako mu je ona orijentir, rekao je Bakić.

Govoreći o izborima, Bakić je ocenio da su dve tekovine 5. oktobra to što se posle toga nije kralo na izborima, a mediji, iako nisu bili savršeni, bili su mnogo bolji nego danas.

Bakić je rekao da nema uslova za fer, slobodne izbore i pristup svih stranaka medijima, ali da bojkot izbora nije dobra ideja, bez obzira na sve nepravde.

To omogućava da lična vlast jednog čoveka samo jača, rekao je Bakić i podsetio da je i vlast Slobodana Miloševića jačala svaki put kada su stranke bojkotovale izbore.

Ministar za evropske integracije vlade u senci Demokratske stranke (DS) Zoran Lutovac rekao je da je ova vlast dobila podršku međunarodne zajednice zato što je pokazala da je u odnosima sa Prištinom spremna da ide "korak, dva dalje".

Oni koji su na tehničke pregovore reagovali burno, sada su spremni da idu korak dalje, rekao je Lutovac i napomenuo da su za vrednosti poput slobode izražavanja i vladavine prava napravljeni ustupci zbog pregovora sa Prištinom.

Lutovac je ukazao da je otvaranje pregovora u interesu javnosti, jer je to način da počnu da se ispunjavaju kriterijumi, da se obezbedi efikasno pravosuđe koje će da sudi nezavisno, da se uspostavi sloboda govora i sloboda izražavanja i da se čuju različita mišljenja na javnom servisu.

On smatra da uslovi za izbore neće biti fer i demokratski, ali da se bojkot ne podrazumeva.

Prema njegovim rečima, pravi razlozi za izbore neće biti afere oko ministara Kori Udovički ili Ivice Dačića, već rejting Vučića, raskol unutar Srpske napredne stranke i činjenica da se bliže lokalni izbori i da SNS nema kvalitetne ljude.

Davenport je rekao da ga ohrabruju stavovi da bojkot izbora nije rešenje.

Predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava Sonja Biserko založila se, takođe, za što skorije otvaranje pregovora, posebno o poglavljima 23 i 24, jer će tada institucije biti pod kontrolom EU.

Ona je rekla da je javnost Srbije upoznata sa problemima EU, ali da im treba omogućiti i učešće u debati o preispitivanju Unije.

Biserko je ocenila da SNS u Srbiji vlada kao da je jednopartijski sistem, što je opasno, ali je ukazala da to ne može dugo da traje i da će "balon na kraju pući".

Ona je kritikovala opoziciju što ne nudi ništa novo, na šta je reagovao Lutovac i istakao da DS svakog petka drži sednice vlade u senci, ali da mediji slabo o tome izveštavaju.

Novinarka Ivana Šanjević, foto FoNet

Nema komentara.