Pošalji prijatelju

Integracije

Beograd 23. 10. 2015

Resetovati odnose s velikima

Beograd - Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da je glavni cilj srpske diplomatije jačanje spoljnopolitičke pozicije Srbije, koja mora da resetuje svoje odnose sa velikih silama, uz ocenu da je i danas najbolji brend Srbije u svetu Josip Broz Tito.

Gde god odete u svet naići ćete na poštovanje svega što je Jugoslavija bila. Ne kukam ja za Titom, već žalim što nemamo takvu spoljnopolitičku poziciju danas, da Srbija bude jaka i poštovana, a ne da joj Letonija i Estonija dele lekcije o demokratiji, rekao je Dačić studentima Fakulteta političkih nauka na tribini Centra za međunarodnu javnu politiku FPN.

Moramo da resetujemo naše odnose i da tražimo, ne mora maksimalni, ali minimalni zajednički imenitelj sa interesima velikih sila, ocenio je Dačić.

Kako je istakao, Srbija "na jedno uvo sluša Radio London, a na drugo Radio Moskvu".

Prema njegovim rečima, treba igrati otvorenih karata u svetu, koji svoje karte krije.

Posle godina konfuzije, "maštanja o raznim stubovima", Srbija je shvatila da ima pravo na svoj interes. Razabrati šta ćemo planirati za sebe i zbog sebe, a šta će nam poturati kao naš interes, a biće tuđ, to je već teži deo posla, rekao je on.

Kao primer naveo je uvođenje sankcija Rusiji, ističući da su Evropa i SAD i dalje najveći spoljnotrgovinski partner Rusije, a traži se da se uvedu sankcije, pri čemu je razmena Srbije sa Rusijom "statistička greška".

Kad je Srbija jaka, sve ostalo je lako, rekao je Dačić, uz ocenu da će tada Srbija lakše rešavati sve ostale probleme koje ima.

On je ponovio da je nacionalni i državni interes Srbije Evropska unija i da su pregovori sa EU o članstvu više od Kosova, kroz koje će štititi svoje nacionalne interesa, a da je drugi razlog integracije - praktičan, odnosno finansijski.

Povodom migrantske krize Dačić očekuje da će EU hitno ozbiljno odgovoriti na to pitanje.

Uz ocenu da se Srbija u tome ponaša evropskije od članica EU, Dačić je ukazao da je problem u tome što se još ne zna šta je evropska politika, da li zatvaranje granica ili prijem izbeglica i podela prema kvotama.

Od početka krize kroz Srbiju je prošlo više od 230.000 migranata, rekli su nam iz EU da ćemo dobiti sedam miliona evra, a Hrvatska će dobiti više od 100 miliona, to nije pravedno, zaključio je Dačić.

Migranti se ne zaustavljaju, svaki dan u Srbiju dolazi po 5.000 ljudi, rekao je Dačić i poručio da Srbija želi da bude korektna, ali ne na svoju štetu.

Povodom predstjeće 20. godišnjice Dejtonskog sporazuma, kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini (BiH) i stvorena Republika Srpska (RS), Dačić je napomenuo da postoje ideje da se sporazum revidira.

Srbija poštuje integritet BiH, ima specijalne veze sa RS, što je normalno, i poštovaće svaki dogovor tri naroda, ali nikakvu silu ili preglasavanje neće prihvatiti i štitiće i braniće RS, jer je to u skladu sa međunarodnim pravom i sporazumom potpisanim pre dve decenije, zaključio je on.

"Naš interes je mir, imali smo dosta ratova u istoriji, ali posle svakog rata u kome smo pobedili, mi smo izgubili u miru, dodao je.

Studenti FPN pitali su Dačića i o članstvu u NATO, na šta je on rekao da Srbija ne namerava da menja politiku vojne neutralnosti, kako je rekao i prema Zapadu i ka Istoku i da ako će Srbija da uđe u NATO, o tome će morati da odluči narod na referendumu.

On je studentima govorio i o predsedavanju Srbije OEBS i o njenoj ulozi u ukrajinskoj krizi, gde ima ulogu objektivnog, smirujućeg posrednika.

Na pitanje studenata, kako izgledaju njegovi sastanci sa državnicima u svetu i da li su samo priotokolarni, Dačić je rekao da sve njih poziva da budu njegovi gosti u Srbiji, a da mu je u zvaničnoj poseti Srbiji palestinski predsednik Mahmud Abas rekao da će zauvek zapamtiti dva događaja - ženidbu svog sina i večeru u Beogradu sa Dačićem.

Novinarka Andrijana Milaćević, foto Fonet (arhiva)

Nema komentara.