Integracije
Beograd 31. 10. 2015
Normalni ne bi rekli "ne"
Beograd - Suština evropskih integracija je takva da niko normalan ne može da kaže - 'ne', jer niko neće reći- ne želim čistu pijaću vodu u Srbiji, ali je ključno da se u komunikaciji s javnošću učini da građani to shvate, rečeno je danas u debati EU Info centra "Kako brže i bliže do informacija o EU" na Sajmu knjiga.
"Informisanost o Evropskoj uniji (EU) više nije stvar političke podrške, niti te velike teme - da li ići u EU ili ne, već toga da ćemo jednog dana svi živeti, raditi, poslovati, studirati, lečiti se po nekim novim pravilima", rekla je u debati na Štandu EU Info centra koordinatorka Nacionalnog konventa o EU Nataša Dragojlović.
Prema njenim rečima, jasno je da mora da se komunicira sa svim slojevima stanovništva.
"Kolege koje vode pregovore u poglavlju o životnoj sredini pitam: Kada ćemo u Srbiji piti čistu vodu? Jer o standardu se ne pregovara, a standard su filteri za pijaću vodu, jedino se pregovara kada, koliko to košta i ko će to da plati, a onda se obično propusti da se kaže da Srbija u budžetu nema novac da ugradi filtere u sve zagađivače vode", navela je.
Ali, uz pomoć fondova EU to može da se uradi, dodala je Dragojlović.
Ona je navela primer neinformisanosti građana o tome da članstvom u EU, građani Srbije više neće moći da se greju na drva.
"Ako Srbija u pregovorima sa EU prihvati obavezu da ukine tu vrstu grejanja, to može dovesti do toga da će jedna baka na istoku Srbije, koja nema TV niti internet, morati da plati novčanu kaznu zbog toga što se nije prilagodila", navela je ona.
"Hrvatski ribari, kad su se probudili u Uniji, ne znajući da ne mogu da skladište ribu kao do tad, morali su da plate velike kazne i došlo je do pobune u čitavom jednom sektoru, koji nije bio adekvatno informisan", predočila je Dragojlović.
Ona je ocenila da je suština EU i sve što ona donosi previše imaginarno, omladini u Srbiji koja inije imala prilike mnogo da putuje u inostranstvo.
Ona je kao primer loše iskomunicirane teme i to sa strane EU, navela to što se u srpskoj javnosti Poglavlje 35 vidi kao poglavlje svih pregovaračkih poglavlja.
Direktorka Građanskih inicijativa Maja Stojanović smatra da mediji u Srbiji ne daju dovoljno podataka o EU, a informacije koje objavljuju su često pogrešne.
I od tih medija, ali i od svakog od nas zavisi koliko ćemo biti informisani i kako će da nađe pravu informaciju, što je ipak teret, jer danas o jednoj stvari u EU možete dobiti 30 različitih informacija, a do nas je da - uključimo mozak i izvagamo argumente pro i kontra, rekla je ona.
Urednik društvenih mreža u EU Info centru Nebojša Glišić rekao je da na svojim platformama obezbeđuju informacije o EU i dobrobitima i za građane zemalja koje nisu članice.
Nema komentara.