Integracije
Beograd 06. 11. 2015
Srbija ka ciljevima UN
Beograd - Od novousvojenih ciljeva razvoja Ujedinjenih nacija posle 2015. prioritet u Srbiji je pokretanje jakog ekonomskog rasta i dostojanstveno zaposlenje za sve, a najveći problem je nedostatak kapaciteta za upravljanje, ocenjeno je danas na skupu "Spoljna politika Srbije i unutrašnji održivi razvoj u svetlu razvojnih ciljeva UN“.
Potpredsednica Vlade Srbije Kori Udovički rekla je da je Vlada Srbije koncentrisana na akutne probleme, koje, ako ne reši, neće biti ni ciljeva.
Stav ove Vlade je da su neke bolne reforme do te mere postale prepreka za svaki ekonomski rast i zapošljavanje, da one sad moraju da imaju prioritet i to i jesu, rekla je ona na konferenciji u organizaciji nedeljnika Vreme u Jugoslovenskoj kinoteci.
Ona je rekla da je najveći problemi za taj razvoj u kapacitetu kvalitetnog upravljanja u Srbiji i predočila da se sprema paket zakona za sistem planiranja, ali je, kako je dodala, unapred problematično njihovo sprovođenje.
Šefica Kancelarije UN u Srbiji Irena Vojačkova – Solorano rekla je da su 17 ciljeva UN, ciljevi Srbije.
Sad kad su usvojeni, sad je trenutak kad treba definisati kako ih sprovesti ne samo na nivou Vlade, već celog društva, ukazala je ona.
Prema njenim rečima, prvi put imamo globalnu agendu razvoja, koja integriše sve zemlje sveta i to je šansa za Srbiju.
Koordinator za Ekonomsko socijalni savet UN i održivi razvoj Dragan Županjevac ukazao je da je Srbija u obavezi da do 2030. sprovede 17 ciljeva UN i 169 podciljeva u kratkom roku od 15 godina, za šta su neophodni kadrovi, novo telo vlade i indikatori, prema kojima će se meriti postignuto.
Imamo globalni okvir, ali svaka država sad mora da ih prilagodi svojim realnostima i Srbija sad mora da napravi svoje interne ciljeve, koji odgovaraju njenoj stvarnosti, rekao je on i najavio da će uskoro biti formirane radne grupe sa tim zadatkom.
Izvršna direktorka Fondacije za otvoreno društvo u Srbiji Jadranka Jelinčić izrazila je bojazan da Srbija nema politike za taj proces i nadu da će Vlada Srbije iskoristiti indikatore UN za pomak u razvoju, a da je ključno efikasno upravljanje.
Ona je poručila da je za Srbiju važno da Razvojne ciljeve UN ukrsti sa uvođenjem standarda EU u procesu evrointegracija.
Agenda UN kaže - šta, a Agenda EU 2020. kako, zaključila je Jelinčić.
Nema komentara.