Integracije
21. 11. 2011
Nemačka ne popušta
Berlin - Nemačka insistira na tome da Srbija u potpunosti ispuni kriterijume za sticanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji i nema nameru da popusti, iako velika većina zemalja članica EU smatra da su vlasti u Beogradu zaslužile da, dve godine posle podnošenja, kandidatura dobije zeleno svetlo 9. decembra, prenosi Danas.
Za konačno definisanje nemačke odluke o srpskoj kandidaturi ostalo je najviše desetak dana.
Beograd mora da do 1. decembra napravi suštinski pomak u dijalogu s Prištinom, koji bi danas trebalo da, posle dva meseca blokade bude obnovljen u Briselu, ali i da pristupi konkretnoj primeni do sada postignutih dogovora, prenosi Danas pozivajući se na izvore u Ministarstvu inostranih poslova u Berlinu.
Državni parlament Bundestag će 1. i 2. decembra imati na dnevnom redu temu proširenja EU, a u prvoj nedelji decembra održava se i zasedanje Saveta ministara spoljnih poslova evropske dvadesetsedmorke.
„Nemačka nije jedina članica EU sa stavom da Srbija mora da ispuni sve neophodne kriterijume za status kandidata. U tome nas sledi Velika Britanija i dobrim delom Holandija“, rekao je viši zvaničnik MIP u Berlinu. Na pitanje kolike su šanse za uspeh kandidature sledećeg meseca,
Danasov izvor ističe da to zavisi samo od Srbije. Videćemo šta će biti 21. novembra u dijalogu s Prištinom. Pored toga što dijalog mora da se obnovi, neophodno je da se u njemu postigne vidljiv napredak, navodi isti izvor.
Svakako, tu je i početak konkretne primene svih do sada postignutih briselskih dogovora. To će u prvoj sedmici decembra ocenjivati Savet ministara spoljnih poslova, čije radne grupe u Briselu uveliko rade.
Prema oceni istog izvora, Nemačka „igra tvrdo“ u vezi sa srpskom kandidaturom, zbog toga što Berlin „ne posmatra Srbiju kao spoljnopolitičko, već kao evropsko pitanje, zbog čega tu važe jasni kriterijumi i standardi“. Srbija ima evropsku aspiraciju i kao takva, ona mora da zadovolji visoke standarde. Srbija, dakle, u procesu integracije mora da se ispostavi kao kredibilan, pouzdan, predvidljiv partner.
To važi i za Kosovo, pitanje koje u ovom momentu najviše opterećuje napredovanje ka EU, navodi zvaničnik u Berlinu, kako tretirati zemlju koja želi da postane članica EU, a neke svoje nacionalne prioritete stavlja iznad evropskih prioriteta? „Kancelarka Merkel je u Beogradu uputila veoma jasne poruke. Naš stav do danas nimalo nije promenjen.
Mišljenje EK je upravo to - samo mišljenje, a odluku donosi Evropski savet, konsenzusom svih 27 članica“, zaključio je on.
Takođe, on je podsetio da Evropski savet u prošlosti dva puta nije sledio preporuku Komisije, odnosno da su zemlje članice postupile drugačije od mišljenja komesara. Da li bi to i sada, u decembru mogao biti slučaj, odgovorio je sa: „Da, moglo bi“.
Nema komentara.