Integracije
21. 08. 2011
Očekujemo manje nasilja
Beograd - Član Organizacionog odbora Parade ponosa Goran Miletić očekuje da će na ovogodišnjoj paradi biti manje nasilja nego prošle godine i smatra važnim da postoji politička podrška ovoj manifestaciji, čiji će datum održavanja uskoro biti objavljen.
Bitno je da postoji politička podrška, naglasio je Miletić u razgovoru za FoNet, a pojavljivanje na Paradi ponosa je simbol iskrene podrške.
Prema njegovim rečima, organizatori očekuju da će se na Paradi pojaviti predstavnici svih partija, neki od ministara, predstavnici diplomatskog kora, međunarodnih organizacija i institucija koje se bave zaštitom ljudskih prava.
"Mi ćemo zaista pozvati sve. Da li će oni doći znaćemo na sam dan Parade", dodao je Miletić i naglasio da bi organizatorima bilo drago da dođu predsednik i premijer, ali da razumeju stvarnost u Srbiji.
Miletić je, povodom stava zamenika premijera Ivice Dačića da bi o Paradi ponosa trebali jasno da se izjasne predsednik Srbije Boris Tadić i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, rekao da on realno sagledava sliku.
Nažalost, u Srbiji i dalje postoji potreba da se o poštovanju ljudskih prava, koje je garantovano Ustavom, ljudi ponovo moraju izjašnjavati, objasnio je Miletić.
"Smatram da Dačić samo želi da drugi ponove tu svoju podršku na način koji su to uradili prošle godine", rekao je Miletić, koji "ne vidi da je to nešto novo".
Ne vidim da nema spremnosti države da podrži održavanje ovogodišnje Parade ponosa, ocenio je Miletić, pominjući podršku Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva za ljudska i manjinska prava i nekih drugih institucija.
Govoreći o političkoj podršci, Miletić je najavio sastanke sa predstavnicima gotovo svih poslaničkih klubova u parlamentu.
Nema protivljenja održavanju Parade, izuzev dobro poznatog stava lidera Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, napomenuo je Miletić.
On ne zna koliko će Markovićeva izjava imati uticaja na javnost, ali je opasno da takav "govor mržnje utiče na javnost, jer u Srbiji niko ne sme da određuje da li LGBT osobe mogu da se šetaju ulicama".
Diskriminacija na osnovu seksulalne orijentacije je zabranjena, ukazao je Miletić i predvideo da će izjave, poput Markovićevih, imati sve manje uticaja na javnost.
Miletić je rekao da se, zbog bezbednosti, u ovom trenutku još ne može govoriti o datumu ovogodišnje Parade ponosa i o njenoj ruti, ali je najavio da će narednih dana ti detalji biti objavljeni.
Miletić je optimista i očekuje da će ove godine biti manje nasilja nego prošle godine, što je i cilj organizatora Parade ponosa.
On je povukao paralelu sa Zagrebom, koji ima decenijsko iskustvo sa organizovanjem Parada ponosa, ali se u prvim godinama takođe suočavao sa nasiljem kakvo je prošle godine viđeno na beogradskim ulicama.
"Onda se sve to u narednih nekoliko godina svelo na povremene incidente, kada pristižu ili odlaze ljudi, da bi se posle 10 godina dogodilo da nema nijednog incidenta, sve je proteklo u najboljem mogućem redu", istakao je Miletić.
Čini mi se, naglasio je Miletić, da će Srbija ići takvim tokom i da će sve svesti na verbalna dobacivanja, koja je nemoguće sprečiti.
Nema komentara.