Integracije
23. 09. 2011
Efikasniji rad administracije
Beograd - Novi Zakon o opštem upravnom postupku trebalo bi da obezbedi da državna uprava bude transparentna, da se smanji rizik korupcije i moderan i efikasnan sistem javne administracije, izjavio je danas šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Vensan Dežer na okruglom stolu o nacrtu Zakona o opštem upravnom postupku.
Dežer je na predstavljanju zakona ukazao da je on ključan za podizanje efikasnosti državne administracije za građane i važan u pristupnom procesu Srbije EU.
On je napomenuo da EU nema gotov model, ali da sugerišu iskustva zemalja, njenih članica, kako bi se zakon prilagodio modernom životu i realnosti, kao što su direktive za elektronske potpise.
Ministar za ljudska i manjinska prava Milan Marković je istakao da je i važeći Zakon o opštem upravnom postupku (ZUP), iz 1997. godine, dobar, ali da nove okolnosti zahtevaju reformu upravne prakse.
"Mnogo šta je promenjeno u međuvremenu, postoje novi instituti uporednog prava, koji daju dobre rezultate, promenile su se potrebe i građana i državne uprave, koja se modernizovala. Protekle tri godine su godine reformi i modernizacije državne uprave", ocenio je Marković.
Prvi put smo na pragu da imamo jedinstven registar građana, pri kraju smo sa matičnim registrom u elektronskoj formi, a izmenama zakona smo uredili obaveznu elektronsku komunikaciju između državnih organa, dodao je on.
Prema rečima Markovića, cilj je da za dve do tri godine bude veoma mala potreba da u papirnom obliku bilo koji dokument putuje između organa državne uprave.
Buduća rešenja novog ZUP će biti u funkciji većeg poverenja građana u javnu upravu , kao i korišćenje modernih informaciono-komunikacionih tehnologija, prema standardima evropske upravne prakse, navedeno je tokom okruglog stola.
Jedna od novina, koju donosi novi ZUP, je regulisanje načela "ćutanje uprave", odnosno nedonošenje rešenja u propisanom roku, odnosno to će se tretirati kao uvažavanje zahteva stranke.
Nema komentara.