Lifestyle
Beograd 22. 07. 2015
Korupcija kao običajno pravo
Beograd - Sedamdeset odsto građana Srbije smatra da je korupcija u policiji rasprostranjena, najmanje poverenja u nju imaju građani srednje dobi sa višim i visokim obrazovanjem, saopštio je danas Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP), predstavljajući istraživanje o percepciji građana o policiji.
Građani procenjuju da je korupcija najprisutnija u saobraćajnoj policiji, čak 75 odsto, odmah iza je deo policije koji se bavi borbom protiv privrednog kriminala i granična policija, rekao je istraživač BCBP Saša Đorđević, na konferenciji za novinare.
Đorđević je rekao i da je poverenje građana u policiju, u odnosu na istraživanje od pre dve godine, poraslo na 52 odsto, precizirajući da je najveće kod građana preko 60 godina i onih koji su završili osnovnu školu, dok najmanje poverenja imaju građani od 30 do 44 godina sa visokim ili višim obrazovanjem.
Istraživač BCBP Bojan Elek je, komentarišući porast poverenja, podsetio da je reč o percepciji.
Ona kod građana zavisi i od javnih nastupa čelnih ljudi države i predstavljanja rezultata policije u medijima, dok istovremeno oni imaju sopstveno iskustvo iz direktnog kontatka sa policijom, rekao je Elek.
Kako je navedeno na predstavljanju rezultata, istraživanje, sprovedeno u junu na 1.205 građana, je dalo podatak da čak 78 odsto građana u Srbiji kaže da je korupcija nešto normalno u našem društvu i da je ima svuda, što govori da korupcija ide ka tome da postaje običajno pravo.
Istraživanje je pokazalo i da je poverenje građana u policiju u regionu ispod međunarodnog proseka, koji iznosi od 60 do 90 odsto, blizu je granice od 60 odsto, kao i da je najveće kod građana Crne Gore, zatim na Kosovu, Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Istraživanje je BCBP sproveo zajedno sa Balkanskom istraživačkom mrežom, Centrom za sigurnosne studije iz Sarajeva, Institutom Alternative iz Podgorice i Kosovskim centrom za bezbednosne studije iz Prištine.
Nema komentara.