Pošalji prijatelju

Lifestyle

Deutsche Welle 21. 08. 2011

Nemački studentski život

Keln - Studenti u Nemačkoj sve češće traže stanove umesto da žive u studentskim domovima, koji su jeftiniji.

"Ovo je moja soba, na ulazu sleva su lavabo i polica, desno je ormar gde držim odeću, ovde je moj mali krevet i veliki radni sto. Soba ima otprilike 11 kvadrata", priča Tijana Milunović iz Srbije koja je na praksi u Bonu.

Sa smeštajem nije imala preterano sreće, studentska služba dodelila joj je sobu u starom studentskom domu u stilu kasarne.

U hodniku se ređaju sobe, tu je i zajedničko kupatilo koje ne deluje baš privlačno. Ipak, danas studenti u Nemačkoj žive u nešto boljim uslovima i uglavnom se njih nekoliko odluči da zajedno iznajme stan.

"Mi studentima nudimo sobe sa kompletno opremljenom kuhinjom, kupatilom, sa balkonima, a soba mora da ima minimum 17 kvadrata. Mesečna kirija za takvu sobu i dodatne troškove u proseku iznosi oko 230 evra", kaže Kornelija Gereke iz studentske službe u Kelnu.

Kornelija Gereke tvrdi da je tako povoljne uslove nemoguće je naći na tržištu stanovanja.

Prema podacima nemačke studentske službe, 12 odsto studenata živi u studentskim domovima, 37 posto živi samo ili sa partnerom, a oko jedne četvrtine živi u privatnim zajednicama ili kod roditelja.

Student medicine Harold Steguvajt živi sa majkom i kaže da to ima svojih  prednosti ali i mana.

"Tako ostaneš večito dete. I uvek moraš da se prilagođavaš. Roditelji uvek zapitkuju gde si bio do tako kasno i pridikuju mogao bi jednom da središ sobu...", kaže Harold koji već duže vreme pokušava da nađe sebi stan u Kelnu, gradu koji je prepun studenata.

Harlond tvrdu da nije lako naći povoljan stan, ali je Vitaliju, studentu geografije iz Rusije, pošlo je za rukom da nađe jednosoban stan.

"Tražio sam svuda, minimum tri meseca. Sada živim ovde sa devojkom i delimo kiriju", kaže Vitali.

Za novopridošle studente iz inostranstva postoji i poseban servis koji im pomaže u pronalaženju smeštaja pred početak studija.

"Imamo jednu kontakt osobu u našoj službi zaduženu za strane studente. Skoro 40 odsto studenata koji žive u našim studentskim domovima su stranci. Mi se uvek trudimo da studentima dodelimo sobe tako da oni budu izmešani svi zajedno, da ne bi došlo do getoizacije", kaže Kornelija Gereke iz studenstke službe u Kelnu.

Tako, uprkos prvom šoku po useljenju u studentski dom gde su kuhinja i kupatilo zajednički, čistoća na nezavidnom nivou, sobe male, a nameštaj star, Tijana Milunović kaže da se oseća dobro.

"Ovde sam upoznala divne ljude. Ja sam ovde stranac i naravno da mi je potrebno društvo i novi prijatelji u novom gradu gde ne poznajem nikoga. Ovde živimo u multikulturnoj atmosferi, u miru, tolerantni smo i poštujemo jedni druge. Kada bi ceo svet bio takav  bilo bi to onda savršeno mesto za život", poručuje Tijana.

Novinar Nenad Vulović

Nema komentara.