Lifestyle
Blic 22. 08. 2011
Muja najstariji aligator
Beograd - Od kako je uginuo aligator Čabulitis u zoološkom vrtu u Rigi u Litvaniji 2007, u svojoj 75. godini, beogradski Muja postao je i zvanični rekorder u dužini života ove vrste.
Stručnjaci za reptile sa oduševljenjem prate svaki mesec njegovog života, a njegova dugovečnost uticaće na to da bude postavljena gornja granica dužine života ove vrste, koju naučnici nisu mogli da utvrde u prirodi.
Američki aligator Muja doputovao je u Beogradski zoološki vrt godinu dana po njegovom osnivanju, u septembru 1937. godine, zajedno sa još jednim aligatorom.
Nije poznato iz kog je vrta stigao, ali je zasigurno doputovao iz Nemačke. Podaci iz arhive svedoče o tome da je Muja već tada bio odrasla jedinka, pa ne čudi da se smatra da on ima više od 75 godina.
“Muja je jedan period delio prostor sa ženkom, ali je jedan od čuvara pre pola veka greškom pustio u bazen vrelu vodu i ona je tad uginula” priča Nadežda Radović, koja je zaposlena u Zoološkom vrtu.
Ona priča da se dosta dugo nije znalo da li je tih šezdeseih godina preživela ženka ili mužjak.
Život i zvanično najstarijeg aligatora na svetu bio je sve samo ne miran i ušuškan. Muja je jedan od retkih stanara vrta koji su preživeli Drugi svetski rat tokom kojeg je vrt, u dva bombardovanja grada, bio gotovo potpuno razoren.
Bio je i svedok velikih kriza, kao i bombardovanja 1999. godine koje je bilo stresno i za životinje u vrtu, podseća Blic.
Pored toga, pričaju u vrtu, Muja je i dalje u prilično dobroj kondiciji, a sve što je proživljavao nije uticalo na njegov apetit. Hrani se jedanput nedeljno, a pojede po pet, šest kilograma mesa.
“Nestvarno je da sam ovog istog aligatora i ja obilazio kad sam bio dečak. Moj unuk se sad, baš kao i ja pre skoro 60 godina, najduže zadržava upravo pored ovog bazena. Bio sam ubeđen da to nije prava životinja, jer ga nikad nisam video da se pomera, ali sam onda u jednoj emisiji čuo da je to normalno ponašanje za ovu vrstu, čak i u prirodi”, kaže uz osmeh Miladin Pešić (65).
On do sada nije znao da je upravo njegov omiljeni stanar iz Vrta dobre nade najstariji živi aligator za kojeg nauka zna.
Ime aligatora iz Beograda pominje se u brojnim istraživačkim radovima posvećenim ovoj vrsti reptila. Najčešće se navodi da je skoro nemoguće postaviti gornju granicu života američkog aligatora, jer su dugo bili ugrožena vrsta, pa čak i pred istrebljenjem.
Većina čipovanih životinja bi stradala od metka lovokradica ili pasioniranih lovaca, pa ne čudi interes za aligatora svetskog rekordera u dugovečnosti.
Nema komentara.