Region
14. 04. 2014
Javni dijalog Tadić-Dačić
Beograd - Predsednik Nove demokratske stranke (NDS), Boris Tadić, kaže da je (Socijalisička partija Srbije) SPS stranka bez ideologije koja postoji samo zbog vlasti i na vlasti, da su izjave Ivice Dačića, predsednika SPS primitovne, a Dačić uzvraća da problem između njega i Tadića nije politički, verć lični.
Tadić je rekao da je sa Aleksandrom Vučićem, predsednikom Srpske napredne stranke (SNS) razgovarao o ključnim pitanjima u kojim resorima bi NDS mogla da doprinese radu buduće vlade svojim personalnim rešenjima,
"Neće SNS ostati samo da raspodeli resore, već će takve odluke odrediti između ostalog i odluku da li uopšte ulazimo u vladu. Saglasnost o tome "kako", 'kada"' i 'ko"' pretpostavka je ulaska NDS u vladu",m izjavio je Tadić u intervjuu Blicu.
O razgovoru sa Vučićem, on je rekao da su se dve stranke načelno složile oko većine ciljeva o kojima su razgovarali, a ostalo je da se razgovara o načinu dolaska do tih ciljeva, i posle toga će biti moguće gopvoriti o tome da li su se, i koliko, usaglasile NDS i SNS.
Upitan da li mu je ponuđena neka državna funkcija, i da li neku želi, Tadić je odgovorio da o funkcijama nije bilo reči:
"Mi se ne bavimo funkcijama u državi, nego funkcionalnošću države, što je pretpostavka svih reformi. Naravno da su i personalna rešenja važna, ali je važno i da svako ko preuzme određeni položaj odoli iskušenju vlasti i u naredne četiri godine bude posvećen opštim interesima".
Tadić je ponovio da "od učešća SPS u vlasti Srbija više ne može imati koristi, već se samo može produbljivati šteta koju prave".
"Pre pet godina njihov ulazak u vladu imao je za cilj postizanje istorijskog nacionalnog konsenzusa oko najvažnijih strateških ciljeva. Taj cilj je postignut i time je SPS završila svoju misiju. Njihovo učešće u vlasti je dovelo do toga da Dačić umesto na rat poziva na mirna rešenja i evropsku budućnost Srbije", rekao je Tadić.
On je dodao da su "nuspojave njihove vlasti nažalost ostavile štetu u mnogim oblastima, dominantno u ekonomskoj sferi i upravljanju javnim sektorom. Sada je potrebno štetu otklanjati, a ne davati joj novi mandat".
Za Dačićeve izjave Tadić je rekao da su primitivne:
"Retorika Ivice Dačića bi se teško mogla nazvati političkom, pa je teško i komentarisati je a da se ne uđe u lične ocene. Njegova retorika je toliko van okvira pristojne kulture komuniciranja, da mi ne ostaje ništa drugo nego da je nazovem primitivnom. Takvom retorikom pokazuje da nije u stanju da se konstruktivno i pristojno odnosi prema različitim mišljenjima i političkim opcijama i samo potvrđuje razloge zbog kojih smatram da SPS ne bi trebalo da bude deo buduće vlade".
Po njegovoj oceni Dačić ili ne shvata neke očigledne stvari ili namerno obmanjuje građane.
"SNS je pozvala na razgovore NDS kako bismo sagledali koliko su naši principi i politika bliski. To što Dačić nema nikakve kriterijume i što bi ušao u vlast po svaku cenu i što smatra da se principi menjaju prema izbornim rezultatima - najbolji je dokaz toga da je SPS stranka bez ideologije koja postoji samo zbog vlasti i na vlasti. Verovatno Dačić misli da svi rezonuju politiku isto kao i on".
Tadić je istakao da "za NDS nije neophodno da bude deo vlasti", a da je on u opoziciji bio većinu svog političkog života.
"Za NDS je bolje da bude deo vlasti kako bi mogla efikasnije da utiče na političke tokove kroz proces pregovaranja o članstvu u EU, što je kruna našeg političkog delovanja od početka višestranačja u Srbiji. Ako pak do kraja pregovora o vladi sagledamo da to našim učešćem neće biti moguće, bićemo proevropska i snažna opozicija", rekao je Tadić.
Govoreći o odnosu sa Demokratskom strankom (DS) i njenim predsednikom Draganom Đilasom, on je rekao da sa svojom bivšom strankom i njenim liderom ne kontaktira:
"Oni su prekinuli komunikaciju sa mnom i ja to prihvatam sa lakoćom i osmehom. Sa članovima DS imam kontakt uglavnom onda kada oni svojom voljom odluče da pređu u NDS. Takvih kontakata je mnogo. Pre dva dana sam se video i sa Ružicom Đinđić na večeri koju je povodom dolaska Gerharda Šredera organizovao Aleksandar Vučić".
Tadić je zaključio da je DS privatizovana, i da je, kada je to učinjeno, doneo odluku da izađe iz ove stranke.
"Privatizovane stranke imaju svoje vlasnike, a njihov pravac je determinisan interesima vlasnika. Baš kao što je i njihov uspeh determinisan njegovom sposobnošću. Đilasa danas determiniše i njegov koalicioni partner Zoran Živković, i taman koliki su dometi Živkovića, toliki će biti i Đilasa", rekao je Tadić u intervjuu Blicu.
Predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić izjavio je da između sebe i i Borisa Tadića, predsednika Nove demokratske strane (NDS) ne vidi politički, već lični problem.
Dačić je, gostujući na TV Pink, rekao da je licemerno što Tadić kaže da ne želi u vladu ako će SPS biti u vladi, kad ga je SPS, svojevremeno dovela na vlast.
"Moja odluka, odnosno naša, bila je da on dođe na vlast. Ja sam ga podržao. Glasao sam za njega. Naši glasači nisu hteli da glasaju za njega, bez obzira što sam im ja to rekao, a ja sam lično glasao za njega", rekao je Dačić.
Njemu, kako je rekao, ne smeta da Tadić uđe u vladu.
"Kakve ja imam veze sa Tadićem? Ako Vučić formira vladu, i smatra da Tadić može da mu pomogne, kakve to veze ima samnom. I obratno, ako Vučić zaključi da ja mogu da mu pomognem, kakve to veze ima sa Tadićem", rekao je Dačić.
On je ponovio da se zalagao da Darko Darić dođe pred sud, i istakao da bi i Bogoljubu Kariću trebalo omogućiti da dođe i iznese svoju istinu na sudu, zakljućivši da je neophodno smanjiti broj osoba koje su van zemlje a optužene su.
Odlazeći premijer Srbije i predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić rekao je i da će mu biti velika čast, ukoliko ga budući premijer Aleksandar Vučić pozove da mu u narednom periodu "pomogne" u Vladi.
Ne radim to jer me zanimaju ministarska mesta, već da vidim da li mogu učiniti nešto za Srbiju u ovom trenutku.
Ako Vučić misli da treba da budem u Vladi, biću, a ako ne, biću "sa strane", rekao je Dačić, i poručio da će, i ako ne bude u vlasti, biti konstruktivna opozicija, koja će podržati sve reformske procese.
Dačić je ponovio tezu o "političkom slepilu" lidera Nove demokratske stranke Borisa Tadića, koji je "jedva prešao cenzus, zahvaljujući Nenadu Čanku", i sada uslovljava svoje učešće u Vladi, kao da je i dalje na vlasti, sa koje je otišao pre dve godine.
Ne smeta mi da Tadić uđe u Vladu, ako Vučić smatra da on može da mu pomogne, rekao je Dačić.
On je zapitao kakve veze sa političkim programom SPS ima to da li će Tadić da uđe u Vladu ili ne i obratno, napominjući da je, posle parlamentarnih izbora 2012. godine, Tadić "bio apsolutno protiv saradnje sa SNS".
Upitan da li će, kada više ne bude predsednik Vlade, skinuti značku sa zastavom Srbije koju nosi na reveru, Dačić je odgovorio da neće sve dok bude obavljao državne funkcije, jer "ona nije vezana za premijersko mesto".
On je, komentarišući predaju bivšeg direktora C marketa Slobodana Radulovića, ocenio da je dobro što se to desilo, kao što je dobro da je to prethodno učinio i optuženi Darko Šarić.
Dačić smatra da i odbeglom vlasniku kompanije BK Bogoljubu Kariću treba omogućiti da dođe i iznese svoju odbranu, kao i da bi dobro bilo da se preda član Šarićevog klana Rodoljub Radulović.
Treba staviti tačku na sve te procese i videti da li su optužbe bile osnovane ili ne. Negde se pokaže da nisu, negde da jesu, zaključio je Dačić.
Nema komentara.