Pošalji prijatelju

Region

04. 10. 2011

Vujanović najpopularniji

Podgorica - Najpopularniji političar u Crnoj Gori je predsednik države Filip Vujanović (ocena 3,32), a na listi popularnosti slede premijer Igor Lukšić (ocena 3,25) i lider Demokratske partije socijalista Milo Đukanović (ocena 2,9), pokazalo je najnovije istraživanje Centra za demokratiju i ljudska prava CEDEM.

Vujanović je visoko pozicioniran i na listi poverenja, pa mu veruje 56,3 odsto građana. Kada je u pitanju popularnost, na četvrtoj poziciciji je gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša (2,58), peti predsednik Socijalističke narodne partije Srđan Milić (2,57), prenela je RTVCG.

Ispitivanje je pokazalo da 62 odsto građana smatra da Crna Gora treba da bude članica Evropske unije, što je pad u odnosu na oktobar 2009. godine, 16 odsto da ne treba, dok 22 odsto nema stav.

Metodolog CEDEM Miloš Bešić smatra da je zanimljiv podatak da je Lukšić za manje od godinu na premijerskoj funkciji zadobio veće poverenje od Đukanovića.

"To govori o tome da je način na koji je vodio Vladu njemu donio pozitivne poene, uz činjenicu da Đukanović više nije toliko prisutan u medijima", saopštio je Bešić.

Na drugoj strani, Lukšićevom Vladom veoma je zadovoljno 21,1 odsto građana, uglavnom zadovoljno 38,9, uglavnom nezadovoljno 24,3 i veoma zadovljno 15,7 odsto građana.

"Razlike su male, otprilike jednak je stepan poverenja u Vladu Lukšića kao što je bilo zadovoljstvo Vladom Đukanovića", saopštio Bešić.

Sve manje građana Crne Gore smatra da država treba da uđe u Evropsku uniju i NATO, pokazalo je istraživanja.

Kada bi se na današnji dan održali izbori 46,1 odsto građana glasalo bi za Demokrtasku partiju socijalista, za Socijalističku narodnu partiju 17,9, za Novu srpsku demokratiju 8,2, Socijaldemokratsku partiju 7,9 i za Pokret za promjene 7,7 odsto birača.

Bešić kaže da je interesantno da, uprkos lošoj ekonomskoj situcaiji, nezadovljstvu građana, studenata, najavama smanjenja plata, DPS ima stabilan rejting.

"Uprkos svemu tome, rejting DPS je visok. Postavlja se pitanje koja bi dešavanja u realnom životu mogla da ugroze rejting DPS", ukazao je Bešić.

Ispitivanje je pokazalo da 62 odsto građana smatra da Crna Gora treba da bude članica Evropske Unije, 16 odsto da ne treba, dok 22 odsto nema stav.

U poređenju sa istraživanjem iz oktobra 2009. godine, bilježi se pad podrške EU integracijama, jer je tada 76,1 odsto građana smatralo da Crna Gora treba da bude u Uniji.

Na drugoj strani, sve manje građana smatra da Crna Gora treba da bude članica NATO - 31 odsto, dok je u decembru 2010. taj procenat iznosio 35,4 odsto.

Istraživanje je pokazalo i da se 40 odsto građana protivi ulasku u NATO, dok ostatak nema stav. Kada su u pitanju institucije, građani najviše povjerenja imaju u obrazovni i zdravstveni sistem, nevladine organizacije i Srpsku pravoslavnu crkvu.

Građani misle da korupcije ima najviše u carinama, potom u policiji, sudstvu, opštinskim službama, tužilaštvu i državnim službama.

Da je Crna Gora krenula pravim putem smatra 45,2 odsto građana, da je to pogrešan put misli njih 22,7 odsto, a o tome nema mišljenje 32,1 odsto građana.

Većina građana smatra da je jezik trebalo nazvati srpski Da je nedavni politički dogovor oko naziva jezika u školama dobar, misli svega 16,1 odsto građana, a da je jezik trebalo nazvati srpski smatra 27,1 odsto ispitanika.

Jezik u školama je trebalo nazvati crnogorski saopštilo je 21,7 odsto građana, dok je za naziv Maternji jezik i književnost njih 16,5 odsto, pokazalo je istraživanje CEDEM.

Novinar Spomenka Vlatković, foto Dragan Antonić

Nema komentara.