Region
25. 05. 2014
Jednake startne pozicije
Beograd - Pomoćnik ministra kulture i informisanja zadužen za medije Saša Mirković smatra da bi bilo logično da novim medijskim zakonodavstvom svi mediji u Srbiji u dogledno vreme "imaju istovetnu startnu poziciju na tržištu" i navodi da je kraj godine, za sada, i dalje važeći rok za izlazak države iz vlasništva u medijima.
Kao što je ministar Ivan Tasovac nedavno rekao, očekujemo da tokom jula u skupštinsku proceduru uđe set medijskih zakona, koji bi definisao novu zakonsku regulativu, naglasio je Mirković u intervjuu agenciji FoNet.
Teško je reći konkretan datum usvajanja zakona, ali Mirković očekuje da se to dogodi u drugoj polovini ove godine, "preciznije, u mesecima koji su pred nama".
"Trudićemo se da maksimalno ubrzamo taj proces, jer nam je svima u interesu da se ti zakoni što pre usvoje", istakao je Mirković.
On je navodi da su nacrti zakona o javnom informisanju i elektronskim medijima poslati u Brisel, radi pribavljanja mišljenja Evropske komisije, i očekuje da u junu bude okončan dijalog sa Evropskom unijom (EU) o ta dva zakona.
Što se tiče Zakona o javnim servisima, Mirković objašnjava da je on u pripremi i da će i nacrt tog zakona uskoro krenuti put Brisela.
"Mi smo u konstantnom dijalogu sa Evropskom komisijom i svaku priliku, kada sam u Briselu i kada su gosti iz Evropske komisije u Beogradu, koristimo da razgovaramo na tu temu", precizirao je Mirković.
Prema njegovim rečima, nacrti zakona o javnom informisanju i elektronskim medijima se razmatraju u Briselu radi usklađivanja sa rešenjima koja važe u EU.
"Po formiranju nove vlade, ponovo postoji obaveza da se nacrti pošalju zainteresovanim ministarstvima i čim se taj proces okonča, nadamo se da će ti zakoni ići pred odbore Vlade, a zatim u skupštinsku proceduru", rekao je Mirković.
Upitan da li će Vlada i Skupština Srbije tri medijska zakona razmatrati pojedinačno ili će se oni naći pred njima kao set medijskih zakona, Mirković je odgovorio da je o tome još rano govoriti i da sve zavisi od toga koliko će u Briselu trajati razmatranje Nacrta zakona o javnim servisima.
Da li će zakoni o informisanju i elektronskim medijima "sačekati Zakon o javnim servisima, u ovom trenutku je rano govoriti. Očekujemo da uskoro i Zakon o javnim servisima krene put Brisela i, u zavisnosti od brzine kojom dobijemo komentare, mi ćemo proceniti šta je najbolje", objasnio je Mirković.
Na pitanje da li će biti menjani rokovi za izlazak države iz vlasništva u medijima, s obzirom da je prvobitno bilo planirano da to bude do kraja ove godine, Mirković je napomenuo da je to i dalje važeći rok i da je on naveden i u Nacrtu zakona o javnom informisanju koji se nalazi na sajtu Ministarstva kulture i informisanja.
"Za sada je i dalje važeći rok kraj ove godine. To je datum koji se nalazi i na sajtu Ministarstva, gde je Nacrt zakona. U ovom trenutku nemamo pomeranje tog termina", naglasio je Mirković.
Upitan šta će se desiti ako za medije u državnom vlasništvu ne bude zainteresovanih kupaca, Mirković je istakao da će ključnu ulogu u procesu privatizacije imati Ministarstvo privrede i Agencija za privatizaciju.
"Rano je govoriti o modalitetima, jer stvari ne zavise isključivo od Ministarstva kulture i informisanja", rekao je Mirković.
Ministarstvo kulture i informisanja, prema Mirkovićevim rečima, zainteresovano je da, koliko god je moguće, bude uključeno u rad radne grupe pri Ministarstvu privrede za izradu Zakona o privatizaciji i smatra da bi moglo da pomogne svojim idejama i iskustvom.
Mirković je, pri tome, podsetio da je u Srbiji 79 medija u različitim oblicima državnog vlasništva, što je, kako je napomenuo, manje od 10 odsto od ukupnog broja medijskih kuća.
"Devet desetina glasila već je u privatnom vlasništvu. Mislimo da bi bilo logično da svi mediji u Srbiji u dogledno vreme imaju istovetnu startnu poziciju na tržištu, a ne da postoje oni koji su u boljoj poziciji u odnosu na veliku većinu drugih medija", ocenio je Mirković.
Upitan da li će projektno finansiranje medija početi kako je i planirano od 1. januara naredne godine, Mirković je uzvratio da to zavisi od toga kada će biti usvojen Zakon o javnom informisanju.
"Posle usvajanja Zakona o javnom informisanju i medijima, sledi nam donošenje podzakonskih akata, a jedan od tih podzakonskih akata će podrobnije definisati model i načine sufinansiranja, putem projektnog finansiranja, medijskih sadržaja koji promovišu javni interes", rekao je Mirković
"Trudićemo se da u vrlo kratkim rokovima izađemo sa tim podzakonskim aktima", najavio je Mirković, "a sve zavisi od toga kada će zakoni biti usvojeni".
Upitan na koji način će se finansirati javni servisi, Mirković je odgovorio da na tu temu postoje različita mišljenja i da se u ovom trenutku o finansiranju javnih servisa vode završne konsultacije.
"Rano je da govoriti o modelu koji će biti predložen. Izvesno je da se ide na to da to bude model koji će biti samodrživ i primenjiv i koji će uzeti u obzir sve dobre i loše strane dosadašnjih načina prikupljanja pretplate", rekao je Mirković.
Na pitanje kada će biti završena digitalizacija televizijskog signala, Mirković je istakao da je plan da to bude učinjeno do juna sledeće godine i nada se da će taj proces biti sproveden na vreme.
"Moramo sačekati Zakon o elektronskim medijima", rekao je Mirković i upozorio da će televizijske stanice u graničnim oblastima Srbije imati problem sa signalom, ako se ne sprovede digitalizacija.
Osvrćući se na stanje u medijima u Srbiji, Mirković je ukazao da su oni teško pogođeni ekonomskom krizom, ali da se, kroz nove medijske zakone i njihovu uspešnu primenu, za sve njih može stvoriti šansa na tržištu da dobiju svoj deo kolača, na osnovu kvaliteta, slušanosti i gledanosti.
"Izveštaji Fridom hausa i Reportera bez granica Srbiju bolje rangiraju nego prethodnih godina. Naša ideja je da te pozicije u narednom periodu ne budu ugrožene i da načinimo napredak na tom polju", zaključio je Mirković.
Nema komentara.