Region
09. 06. 2014
Pobeda Tačija,Srpskoj 3 odsto
Priština/Kosovska Mitrovica/Beograd - Demokratska partija Kosova (DPK) Hašima Tačija pobedila je na vanrednim parlamentarnim izborima na Kosovu, jer je posle nešto više od 90 odsto prebrojanih glasova, osvojila 31,21 odsto.
Centralna izborna komisija je saopštila da je Demokratski savez (DSK) Ise Mustafe osvojio 26,13 odsto glasova, a Samoopredeljenje 13,61 procenata, prenela je Radiotelevizija Kosova.
Na četvrtom mestu je Savez za budućnost Kosova (ABK) Ramuša Haradinaja sa 9,65 odsto glasova, dok je Inicijativa za Kosovo Fatmira Ljimaja i Jakupa Krasnjićija, prema do sada prebrojanim glasovima, osvojila 5,36 odsto glasova, a čini se da neće preći cenzus AKR sa 4,72 odsto osvojenih glasova.
Srpska lista, bez rezultata četiri opštine sa severa Kosova, osvojila je 3 odsto odsto.
Odziv na nedeljne izbore bio je 43,20 odsto, saopštila je Centralna izborna komisija Kosova.
Misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju na Kosovu uspešno je na severu Kosova završila operaciju podrške za prevremene parlamentarne izbore, saopštila je danas ta misija.
U saopštenju se navodi da su sva 94 biračka mesta u 40 biračkih centara u opštinama Severna Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok otvorena na vreme i da su birači mogli da glasaju.
Kako je navedeno, OEBS je na terenu rasporedio 150 pripadnika koji su pružali savete i tehničku podršku biračkim odborima tokom svih faza procesa.
"Srećni smo što je operacija protekla glatko i što je sprovedena na profesionalan način. Nije bilo nikakvih većih prijavljenih incidenata ili nepravilnosti. Ovo je uspeh kako za Centralnu izbornu komisiju, tako i za birače," ocenio je šef Misije OEBS na Kosovu Žan Klod Šlumberger (Jean-Claude Schlumberger).
On je pohvalio organe bezbednosti, kosovsku policiju, Euleks i Kfor na odličnom radu u održavanju sigurnog i bezbednog okruženja pogodnog za mirne izbore.
U saopštenju je navedeno da je OEBS podržao izborni proces u četiri opštine na severu Kosova, na zahtev Centralne izborne komisije.
Predsednica Kosova Atifete Jahjaga ocenila je da su prevremeni opšti izbori 8. juna bili transperentni i fer i da su održani na miran i regularan način, uz zadovoljavajuće učešće građana širom Kosova, uključujući i sever.
Jahjaga je pohvalila građane Kosova za njihovo učešće na opštim izborima i doprinos njihovom demokratskom napretku.
Ona je zahvalila i Centralnoj izbornoj komisiji, policiji i tužilaštvu koji su obezbedili da izborni proces bude fer i transperentan.
Istakla je posvećenost lokalnih i međunarodnih posmatrača, uključujući misiju EU, koja je pažljivo pratila čitav izborni proces, kao i doprinos Misije OEBS, Euleksa i Kfora koje su obezbedile da sve zajednice učestvuju na ovim izborima na miran i bezbedan način, što je dalo i međunarodni legitimitet premremenim opštim izborima na Kosovu.
U narednim danima važno je da se pokaže ista odlučnost i doprinese okončanju ovog demokratskog procesa, ključnog za budućnost Kosova, poručila je Jahjaga.
To što su Srbi, uprkos teškim uslovima, izašli u velikom broju na izbore na Kosovu pokazuje njihovu odgovornost prema svojoj drzavi, izjavio je direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.
Kako javlja Kontakt plus radio, on je na konferenciji za novinare u Kosovskoj Mitrovici istakao da su Srbi sa Kosova i Metohije danas stajali uz svoju državu.
To je značajan pokazatelj da smo, kako je rekao, došli u fazu kada zajedničkim delovanjem i disciplinom, organizovanošću i posvećenošću možemo da se borimo za ostvarenje naših ciljeva.
Đurić je čestitao svim građanima Republike Srbije na području Kosova i Metohije na visokom stepenu odgovornosti.
Prema njegovim rečima, sada možemo da kažemo da na Kosovu i Metohiji imamo i jasniju i bolju situaciju kada je reč o budućnosti celokupnog političkog procesa.
Đurić je naglasio da se ovim izborima danas otvara jasna i sigurnija perspektiva i za stvaranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
"Srbi Kosova i Metohije danas su stajali uz svoju državu i to je značajan pokazatelj da smo došli u fazu kada zajedničkim delovanjem i disciplinom, organizovanošću i posvećenošću možemo da se borimo za ostvarenje naših ciljeva, možda na način na koji su to nekada činili naši protivnici u ovom celom procesu u kome se danas nalazimo", precizirao je Đurić.
On je najavio i da će u narednim danima biti otvoreni razgovori o spornim odlukama CIK vezano za distribuciju mandata.
"Kao što smo govorili i pre nego što su izbori uopšte počeli, činjenica da su pravila menjana nekoliko dana pred izbore samo govori o tome sa koliko neodgovornosti su se prema ovom političkom procesu poneli neki od ključnih aktera političkog života u Prištini", ocenio je Đurić.
Nasuprot tome, istakao je on, i država Srbija i srpski narod na Kosovu i Metohiji pokazali su i odgovornost i odlučnost da se za svoju budućnost bore na način koji je dostojan i vremena u kome živimo i na način koji nam ukazuje u kom pravcu treba da idemo kada je reč o našoj borbi, ako imamo u vidu stepen organizovanosti i discipline koji je pokazan.
Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije Milovan Drecun smatra da izlazak 53.000 Srba na vanredne parlamentarne izbore na Kosovu pokazuje da su oni poslušali poziv Vlade Srbije, koja će u narednom periodu imati potpuni kapacitet da nastavi proces normalizacije odnosa i zastupa interese srpskog naroda.
Drecun je, gostujući u Jutarnjem programu RTS, ocenio da je izlaznost mogla i trebalo da bude bolja, što se Srba tiče, ali da je "izlazak 53.000 ono što se očekivalo u optimističkim varijantama" i da će biti interesantan podatak koliko je dobila Srpska lista.
Na severu Kosova je, kako je rekao, slabiji odziv birača, ali da je, ipak, u dve opštine poboljšana izlaznost u odnosu na lokalne izbore.
Smatra da na severu Kosova nije dobro shvaćen značaj delovanja budućih poslanika, jer ako je temelj politike u narednom periodu stavljen na formiranje Zajednica srpskih opština koji proizlazi iz Briselskog sporazuma, onda je potrebna snažna podrška srpskih poslanika u parlamentu u Prištini, jer će od njih zavisiti stvaranje zakonodavnog okvira koji je neophodan na Kosovu i Metohiji.
"Srbi treba što masovnije da učestvuju u svim privremenim institucijama samouprave, ne zato da bi priznali nekakvu samoproglašenu nazovi državu na Kosovu i Metohiji, već zato da bi imali mehanizam preko koga će se legalno demokratskim sredstvima boriti za poboljšanje sopstvenog položaja i za, samim tim, povratak države Srbije na Kosovo i Metohiju", rekao je Drecun.
"Mora da se uspostavi jedinstveno koordinirano delovanje među srpskim poslanicima, odnosno među srpskim listama i sa Vladom Srbije", naglasio je Drecun.
"Očekuje se, kada bude završena distribucija mandata, da se pokuša u dogovoru sa međunarodnom zajednicom da se izdejstvuje od Prištine da ona podeli te mandate bez bilo kakvog diskriminatorskog ponašanja prema Srbima i pokušaja da umanji rezultat izbora", rekao je Drecun.
Poslanici će u narednom periodu imati značajan zadatak jer bi trebalo da svoje delovanje koordiniraju sa Vladom Srbije na šta ih obavezuje značajna izlaznost srpskog naroda, ocenio je Drecun.
Na pitanje novinara o nepravilnostima na izborima o tome da Srbi u Klini, Istoku i Peći nisu mogli da glasaju sa srpskim dokumentima, Drecun je odgovorio da tamo gde je bilo nepravilnosti i Srbi bili onemogućeni da glasaju, potrebno sada izboriti da se glasanje ponove.
Drecun je rekao da se očekivao izlazak znatno većeg broja Albanaca na izbore od 43 odsto i da se može očekivati da Srbi dobiju veći broj od 10 garantovanih mandata.
Upitan o 38,5 miliona evra koje je obećao Brisel, iako na sever Kosova nije došao nijedan evro i o najavama da bi novac za projekte na severu Kosova mogao da stigne tek u novembru i mogućim političkim uslovljavanjima Brisela, Drecun je odgovorio da ne veruje da će EU koristiti taj novac kao sredstvo političke ucene.
EU je birokratizovana i spora u odlučivanju kada je potrebno dodeliti sredstva, rekao je Drecun.
Ambasada SAD čestitala je danas svim glasačima koji su izašli na birališta kako bi osigurali da se njihov glas čuje u demokratskim procesima na Kosovu i poručila da je ohrabrena izveštajima koji navode da su nedeljni izbori većim delom bili kredibilni i u skladu sa međunarodnim standardima.
Unapred se radujemo saradnji sa novoizabranim vlastima po ključnim pitanjima koja će pomoći Kosovu na putu ka evroatlantskim integracijama, navodi se u saopštenju Ambasade SAD u Prištini.
Izveštavanje kosovskih medija i civilnog društva, uz one od strane posmatračkih timova naše ambasade, navode da su kosovske vlasti odmah reagovale na sporadične navode o neregularnostima i navodnim izbornim manipulacijama, kaže se u saopštenju i izražava uverenje da će svi incidenti biti pažljivo istraženi i rešeni u skladu sa kosovskim zakonima.
Uz uspeh prošlogodišnjih opštinskih izbora, ovi izbori su dodatno dokazali, poručila je Ambasada SAD, da je Kosovo u potpunosti sposobno da održi fer i transparentne izbore koji ispunjavaju međunarodne standarde.
Snaga Kosova leži u punom učešću i integraciji svih građana Kosova u cilju dostizanja naprednije budućnosti, kaže se u saopštenju.
Nema komentara.