Pošalji prijatelju

Region

26. 06. 2014

Moguća provera diploma

Beograd - Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić izjavio je danas da, kada su u pitanju lažne ili sumnjive diplome, suštinsko pitanje nije da li neko ima diplomu sumnjivog kvaliteta, već gde se sa njom zaposlio.

Verbić je, na skupu na kome je predstavljen Nacrt izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, rekao da taj problem ne može da se rešava kroz Zakon o visokom obrazovanju, ali bi mogao da se rešava kroz neke druge zakone, tako što bi diplome onima koji se zapošljavaju u državnoj proveravali u Ministarstvu prosvete.

Ako privatnik zaposli nekog sa sumnjivom diplomom to nikoga od nas mnogo ne interesuje, ali nas boli ako neko u državnoj upravi ili na mestu predsednika opštine ima lažnu diplomu, rekao je Verbić.

Prema njegovim rečima, tu treba postaviti dodatnu branu, tako što bi diplome obavezno bile proveravane, što u ovom trenutku nije regulisano zakonom.

Verbiće je, međutim, upozorio da niko ne može da proveri sve diplome u Srbiji, jer je za proveru svakog rada potrebno isto vreme kao za njegovu izradu.

Zbog toga je zadatak Ministarstva, kako je rekao, da napravi sistem da se takve stvari u budućnosti ne dešavaju, ili da se dešavaju neuporedivo ređe nego do sada.

"Da bismo sistemski rešili problem, treba osnažiti kontrolu kvaliteta obrazovnih institucija, što je vrlo bitna izmena u Zakonu o visokom obrazovanju. Time će se baviti centar koji postoji u Ministarstvu, koji je potrebno osnažiti, kao i nezavisno telo Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta, čije su nadležnosti proširene u ovom Zakonu", rekao je Verbić.

Nacrt izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju predviđa da "večiti studenti", po započetom nastavnom planu i programu mogu da završe studije najkasnije do kraja školske 2015/2016. godine.

Studenti upisani na integrisane studije iz polja medicinskih nauka imaju rok do kraja školske 2016/2017.godine da završe studije, studenti upisani na magistarske studije najkasnije do kraja školske 2015/2016. godine, a oni upisani na doktorske studije najkasnije do kraja školske 2017/2018. godine.

Novim rešenjem u Zakonu, između ostalog, uvodi se efikasniji proces priznavanja stranih visokoškolskih diploma radi zapošljavanja.

Saradnik u Ministarstvu prosvete Miodrag Popović je rekao da je izmenama Zakona predviđena veća transparentnost visokoškolskih institucija.

"Predviđena je obaveza visokoškolskih institucija da formiraju repozitorijume doktorskih disertacija, na osnovu kojih će one biti javno pristupačne preko interneta, uz zaštitu autorskih prava", rekao je on.

Prema njegovim rečima, predviđeno je i da Ministarstvo prosvete ima repozitorijum u kome će se ostavljati doktorske disertacije, kako se ne bi desilo da kopije koje postoje na univerzitetima i u Ministarstvu budu različite.

Takođe je, kako je rekao, bolje preciziran postupak dobijanja i oduzimanja dozvola za rad visokoškolskih ustanova.

Novinarka Leposava Čolić, foto FoNet

Nema komentara.