Pošalji prijatelju

Region

Beograd 01. 07. 2015

Uticaj grčke krize na Srbiju

Beograd - Problemi sa Grčkom uticaće na usporavanje evropskih integracija Srbije i drugih zemalja, čak i ako Atina ostane u evrozoni, jer je logično da će se Unija pitati zašto bi sebi stvarala dodatne potencijalne probleme prijemom novih članica, kada već sa postojećim ima ovoliko poteškoća, izjavio je profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić. Pa ipak, ako Grčka i bankrotira, ovaj stručnjak ne očekuje veće ekonomske potrese u Srbiji, jer obim trgovinske razmene između naše dve zemlje nije toliko veliki da bi prouzrokovao ozbiljnije posledice.

Grčke banke koje posluju ovde moraju osetiti neke efekte krize u matičnoj državi. One u Srbiji drže 14 odsto tržišta što nije mnogo, ali nije ni tako malo. Verujem onome što je rekla Narodna banka Srbije, rekao je Savić za Danas.

Grčke banke u našoj zemlji jesu zasebna pravna lica, a ne filijale svojih matica. A i NBS je naučila nešto iz ranije krize, jer, setimo se da je 2010. Grčka takođe bila u problemu. Tada je NBS ustanovila mehanizme efikasne kontrole banaka, počev od njihove likvidnosti do kapitalne adekvatnosti, koja predstavlja sposobnost banke da izmiri svoje obaveze.

Uz to, država Srbija garantuje za depozite do 50.000 evra visine, što znači da građani ne moraju da brinu, čak i u slučaju da grčke banke dođu u situaciju da ne mogu da same isplate štedne uloge, objasnio je Savić.

On dodaje da bi se u tom slučaju te obaveze na kraju pretvorile u javni dug, ali da sami klijenti grčkih banaka - Vojvođanske, Alfa banke, Eurobanke i Pireusa - ne bi bili oštećeni.

Ipak, Savić smatra da postoje određeni rizici, jer niko ne može biti siguran da u nekom trenutku grčka vlada neće narediti svojim bankama da sav višak novca iz drugih zemalja preusmere u Grčku.

To onda dovodi do drugog problema, a to je psihološki faktor, jer upozorava Savić, "postoji opasnost da bi klijenti sami mogli naneti štetu grčkim bankama u Srbiji prostim podizanjem novca".

Ali, veći uticaj bi mogao da dođe posredno. Ako 5. jula Grci kažu "ne" na referendumu, a ne bude razuma u Evropskoj uniji da se pronađe "sponzor" koji će servisirati grčke dugove, jer Atina to sama jednostavno ne može da uradi, onda sledi bankrot.

To znači da Grčka neće vraćati svoje dugove, da će izaći iz evrozone, a Angela Merkel je jasno rekla da bez evra nema ni Evropske unije. To bi ostavilo nesagledive posledice, jer bi se negativan scenario prelio na ugrožene zemlje Unije, Italiju, koja je peta ekonomija u EU, na Španiju, Portugal i druge, upozorava Savić.

Prema Savićevim ocenama, grčki bankrot mogao bi da dovede do pada evra u odnosu na dolar, što bi dovelo Srbiju u probleme. Naime, dobar deo javnog duga Srbije izražen je u dolarima, ali ga mi efektivno vraćamo u evrima, jer nam je dve trećine izvoza vezano za EU, pa u toj valuti i imamo prihode.

To znači da bi pad evra u odnosu na dolar, direktno podigao visinu javnog duga Srbije, upozorio je Savić.

Novinarka Spomenka Vlatković, foto Medijacentar

Nema komentara.