Pošalji prijatelju

Region

Budimpešta 01. 07. 2015

Nije prijatno zbog zida

Budimpešta - Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da za Srbiju nije prijatna činjenica da Mađarska podiže zid na granici, iako zna da se to ne radi zbog nje, jer dve zemlje imaju prijateljske odnose.

Vučić je, posle zajedničke sednice dve vlade u Budimpešti, poručio da će Srbija, u skladu sa evropskim zakonima, ali i sopstvennim interesima, zajedno sa mađarskom, austrijskom i nemačkom policijom zaštiti granicu prema Makedoniji, i pri tom zaštititi svoje osnovne vrednosti.

On je rekao da je zajednički rad na granici sa Makedonijom već počeo i da je samo tokom jučerašnjeg dana sprečen ulaz 615 lica u Srbiju.

Oni su prešli bar jednu granicu Evropske unije, plus Makedonija, objasnio je Vučić i konstatovao da je Srbija treća ili četvrta država na putu emigranata u Zapadnu Evropu.

Ako očekujemo milion ljudi koji će da dolaze, moramo naći zajednički mehanizam sa EU i komšijama, kako da taj problem tretiramo, ukazao je on.

Mađarski premijer Viktor Orban istakao je da je "zbog nove seobe naroda", njegova zemlja prinuđena da podigne zid na granici sa Srbijom, i da želja njegove države nije da ta mera ostane dugoročno.

Ne bismo želeli da odvajamo države, ovo je tehničko pitanje čuvanja granice, a mi pokušavamo da sačuvamo i svoju granicu i dobrosusedske odnose sa Srbijom, rekao je Orban.

Kako je naglasio, emigranti će dugo i u talasima dolaziti u Evropu, a Mađarska se našla "u kleštima", i zbog novih migranata i zbog stava ostalih zemalja EU da se oni koji dođu na njihovu teritoriju vrate u Mađarsku.

Svesni smo da će podizanje zida doživeti kritike, ali smo prinuđeni da zaštitimo svoje granice, naglasio je Orban, poručujuči da zid nije usmeren protiv Srbije ili srpskog naroda.

On je Srbiju označio kao primer dobrog odnosa prema mađarskoj nacionalnoj manjini, najboljeg u regionu. Vučić je, govoreći o ekonomskom delu razgovora dve vlade, istakao da je bilo reči o izgradnji brze pruge Budimpešta - Beograd, koja je od velikog značaja za obe zemlje i da, uprkos nekim razlikama u studijama izvodljivosti, ona može da bude završena za tri do 3,5 godine.

Mi ćemo biti spremni da krenemo u gradnju već krajem godine, poručio je Vučić, najavljujući za 16. i 17. jul sastanak ekspretskih grupa i ministara saobraćaja dve zemlje.

Vučić je zahvalio Orbanu na čvrstom stavu Mađarske da podrži gasovod iz Rusije, preko Turske i Srbije, do Mađarske jer, kako je naglasio, postojale su ideje nekih da se Srbija zaobiđe.

On je dodao da su se dve vlade dogovorile i da nađu neku veoma uspešnu srpsku kompaniju koja bi uložila u investicije u Mađarskoj, a da su firme iz te zemlje zainteresovane za privatizaciju 35 preduzeća u Vojvodini.

Srbija želi da unapređuje veoma prijateljske odnose sa Mađarskom, jer uspešna, bogata, razvijena i stabilna Mađarska znači preduslov za istu takvu Srbiju, ocenio je Vučić.

On je dodao da se Srbija raduje svakom uspehu svog severnog suseda, probleme iz prošlosti koje su dve zemlje imale ostavile su iza sebe i sad su okrenute budućnosti.

Orban je, odajući priznanje za ekonomske i fiskalne reforme koje je Srbija uradila i stabilizaciju privrede otkako je Vučić premijer, rekao da se, kada je sa njim pričao o tome pre godinu dana, "pošteno češkao po glavi", jer, iako je skoro 10 godina premijer, nije video tako hrabar i rizičan plan.

Brojke pokazuju da je Vučić uspeo da stabilizuje finansije i privredu i zato odajem priznanje i njemu i srpskom narodu na uspehu koji daje šansu za srećniji i zadovoljniji život, rekao je on.

Orban je poručio da Mađarska ima elementarni interes da Srbija bude stabilna država, sa stabilnom politikom, Vladom i javnim finansijama.

Jer, ako nisu stabilne Srbija i Mađarska, na Zapadnom Balkanu nema stabilnosti i on postaje krizno područje. I zato je za celi region važno što je došlo do zajedničke sednice dve vlade, konstatovao je Orban.

Prema njegovim rečima, za Mađarsku bi najbolje bilo da ruski gas, preko Turske i Srbije dođe 2019. godine do Mađarske.

On je ocenio da je čudna situacija da EU uvodi embargo na ruski gasovod, a istovremeno velike multinacionalne firme sa njene teritorije potpisuju ugovor sa Rusijom za uvoz gasa.

Posle sednice dve vlade potpisana su četiri sporazuma - premijeri su potpisali izjavu o namerama o sveobuhvatnom razvoju infrastrukturnih veza, ministri spoljnih poslova Ivica Dačić i Peter Siarto izjavu o razumevanju između dva ministarstva, a ministri Jadranka Joksimović i Siarto amandaman mđna memorandum o razumevanju Mašarske u podršci evrointegracijama Srbije.

Ministar prosvete Srbije Srđan Verbić potpisao je sa mađarskim minstrom socijalne politike Zoltanom Balogom program saradnje dve zemlje u oblasti obrazovanja, nauke i kulture do 2017. godine.

Novinar Davor Lukač, foto FoNet

Nema komentara.