Region
20. 07. 2015
Dovođenje Dejtona u pitanje
Brisel - Šef hrvatske diplomatije Vesna Pusić je danas u Briselu, pred sastanak ministara spoljnih poslova članica Evropske unije, izjavila da bi referendum u Republici Srpskoj o Sudu i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine za posledicu imao dovođenje u pitanje Ustava BiH i svega drugog što je doneo Dejtonski sporazum. Rušenje toga na zakonima o sudskoj vlasti bilo bi preterano, ocenila je Vesna Pusić, uz konstataciju da se ide ka tome da se dogovori odustajanje od ideje o referendumu.
13339
Fokus treba biti na tome da BiH, odnosno da i Republika Srpska potpiše sporazum o početku sprovođenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, da bi se s tim moglo krenuti. To je ključno, o tome će se razgovarati, ali i o ideji za referendum, rekla je Pusić.
Ona je izjavila da ne vidi drugo rešenje nego da se pažnja usmeri na druge stvari i da se od referenduma odustane.
Niko nije mislio da će u BiH biti lako i jednostavno i da će sve ići glatko. To su prepreke za koje smo mogli pretpostaviti da će se dogoditi. Ali, ne treba ni od čega odustati, treba se i dalje koncentrisati na cilj i dogovorima, razgovorima i pregovorima ići prema evropskom usmerenju, rekla je Vesna Pusić.
Ona je konstatovala da se mora pronaći rešenje za ime Makedonije, jer je taj problem dugo na dnevnom redu, pošto se Grčka protivi tom nazivu.
Treba naći kompromis što se tiče imena. Ili da se još neko vreme zadrži u upotrebi neobična sintagma Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, a da neki reformski i procesi približavanja evropskom članstvu krenu pod tim imenom, kao što se i NATO tiče, izjavila je Vesna Pusić.
Prema njenim rečima, dalje stajanje u mestu znači radikalno nazadovanje, što je štetno za Makedoniju i ceo region.
Nema komentara.