Region
Beograd/Horgoš 16. 09. 2015
Napeto na granici s Mađarskom
Beograd/Horgoš - Mađarska je uputila notu Srbiji sa molbom da se spreče, kako se navodi, naoružani migranti u prelasku državne granice na Horgošu, a Srbija će uputiti notu u kojoj se pozivaju mađarski organi da spreče ponavljanje današnje situacije prilikom koje su ispaljene patrone suzavca na srpsku teritoriju, izjavio je ministar Ivica Dačić.
Ministri unutrašnjih poslova naših zemalja su u intenzivnoj komunikaciji kako bi se razrešila postojeća situacija na Horgošu, istakao je minsitar spoljnih poslova Srbije.
Mađarskoj je večeras upućen protest zbog napada mađarskepolicije na novinare RTS sa zahtevom da se utvrdiodgovornost i da se ovakvi incidenti više ne ponavljaju,izjavio je prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministarspoljnih poslova Ivica Dačić.
Mađarska i Srbija imaju prijateljske odnose i treba učinitisve da se oni i u ovim kriznim situacijama sačuvaju“, navodise u izjavi šefa srpske diplomatije Ivice Dačića.
Mađarska policija je danas upotrebila suzavac, pošto je nekoliko stotina izbeglica probilo ogradu od bodljikave žice na granici prema Srbiji.
Policija je zaustavila izbeglice, koje su ih gađalen plastičnim flašama.
Na graničnom prelazu Horgoš je mađarska policija postavila vodeni top, javlja AP.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović izjavio je danas da će uputiti dodatne policijske snage na granicu sa Mađarskom kako bi se sprečili dalji napadi na mađarsku policiju, saopštilo je srpsko ministarstvo.
On je naveo da je Srbija uputila protestnu notu Mađarskoj zbog upotrebe suzavca koji je zahvatio i deo srpske teritorije.
"Odlučio sam da pošaljemo dodatne policijske snage i sa direktorom policije dogovorio modalitet kako da se to uradi. Cilj je da se spreče dalji napadi na mađarsku policiju sa naše teritorije i da se na human i pristojan način odvoje migranti od ograde i mađarske policije", rekao je Stefanović.
On je podsetio da se na graničnom prelazu Horgoš dva danas dogodilo više incidenata, kada je grupa migranata pokušala da probije ogradu, a mađarska policija upotrebila suzavac i vodene topove.
"Učinićemo sve da incidenata više ne bude, ali voleli bi smo i kada bi mađarske kolege manje agresiovno postupale prema migrantima. Tada bi situacija bila lakša za kontrolu", rekao je Stefanović.
On je istakao da srpska policija neće dozvoljavati da se bilo kakvi incidenti događaju na teritoriji Srbije.
Pokušaćemo da na miran i normalan način sprečimo dalju esklaciju sukoba, rekao je Stefanović.
Prema njegovim rečima, migrante koji se nalaze uz granični pojas sa Mađarskom, one koji to žele, policija vraća u prihvatni centar u Kanjiži, odakle mogu da krenu bilo kojim drugim pravcem koji izaberu.
Stefanović je dodao da se istovremeno vode razgovori sa mađarskim kolegama radi uspostavljanja potpunog mira i stabilnosti u graničnom pojasu.
Stefanović je naglasio da Srbija od EU očekuje odgovor za rešenje ove krize i da je to nešto na čemu insistira.
"Razgovaramo sa predstavnicima EU. Srbija ne može sama rešiti ovu situaciju, potrebno je celovito rešenje. Od Evrope očekujemo odgovor, kako ćemo ovaj problem zidova, žica, nasilja, rešiti što pre, jer je to ne samo u interesu Srbije i Mađarske, koje nemaju međusobni bilateralni problem, već u interesu čitave Evrope", zaključio je Stefanović.
Ambasada Mađarske u Beogradu danas je notom obavestila Ministarstvo spoljnih poslova Srbije da se privremeno obustavlja saobraćaj na graničnom prelazu Horgoš-Reske, saopštilo je srpsko ministarstvo.
Mađarska je navela da privremeno, na 30 dana, delimično suspenduje primenu Sporazuma o kontroli drumskog, železničkog i vodnog prekograničnog prometa.
Kao razlog se navodi situacija na graničnom prelazu na autoputu Roszke - Horgoš i na drumskom prelazu Roszke – Horgoš za koju se kaže da ugrožava javnu bezbednost u Mađarskoj, a koja je nastala zbog masovne migracije.
Pošto nastala situacija zahteva trenutno reagovanje suspenzija stupa na snagu prijemom ove diplomatske note, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije prenoseći mađarsko obaveštenje.
Budući da su mađarski državni organi zatvorili granične prelaze Horgoš 1 i 2, kao i Bački Vinogradi, putnički promet je za sada moguć preko graničnih prelaza Kelebija, Bajmok i Đala, a promet roba preko carinskih ispostava Kelebija Terminal i Bogojevo, navodi se u današnjem saopštenju Uprave carina.
S obzirom da će ovakvo stanje, prema najavama granične policije, potrajati i u narednih 48 sati, Uprava carina, zajedno sa drugim državnim organima, čini sve da ne dođe do većih problema.
Prema poslednjim informacijama, na Kelebiji se za sada saobraćaj odvija nesmetano kada je u pitanju putnički promet. Što se teretnog saobraćaja tiče, situacija je malo drugačija. Usled ograničenog kapaciteta terminala na Kelebiji zadržavanja kamiona na izlazu iz zemlje su između pet i šest sati.
Gužve se stvaraju zbog preusmeravanja saobraćaja sa drugih graničnih prelaza i velikog broja kamiona, koji neprestano pristižu na carinsku ispostavu Kelebija Terminal, tako da se carinjenje odvija uz asistenciju saobraćajne policije.
Na carinskoj ispostavi Bogojevo broj teretnih vozila je takođe povećan, kao rezultat preusmeravanja kamiona sa drugih, zatvorenih graničnih prelaza, ali za sada bez većeg zadržavanja, jer su i ovde smene pojačane dodatnim brojem carinskih službenika.
Otežavajuću okolnost predstavlja i činjenica da na nekim prelazima, kao što je Bogojevo, nisu trajno raspoređeni inspekcijski organi čija je saglasnost neophodna pri prometu određenih vrsta roba.
Nema komentara.