Pošalji prijatelju

Region

Beograd 02. 11. 2015

Srbija izlazi iz krize

Beograd - Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija polako, ali sigurno, izlazi iz krize i da će ove godine imati najniži fiskalni deficit, napominjući da posle 40 godina neće biti rebalansa budžeta, što znači da se dobro planiralo i malo trošilo.

Vučić je, na otvaranju trafo stanice Beograd 20, rekao da će građani uskoro osetiti te rezultate, jer uprkos spoticanjima, "kada se držimo plana, rezultati se vide".

Veoma sam srećan kao predsednik Vlade što smo ovaj veličanstven objekat mogli da otvorimo i što će građani Srbije imati veću sigurnost snabdevanja električnom energijom, što ćemo da štedimo milion evra i što smo taj novac sami investirali, rekao je Vučić.

Radimo i uložićemo još 24 miliona evra u transbalkanski prenosni sistem Pančevo - Rešica, najavio je on i podsetio da se, sa završenom fabrikom vode Makiš II, najvažniji infrastrukturni objekti za Beograd i Srbiju grade ubrzano.

Za mene kao premijera je važno da je naše javno preduzeće uložilo svoja sredstva i nije tražila od Vlade Srbije, a imaćemo manje problema u snabdevanju strujom u Beogradu i čudo bi trebalo da se desi, pa da struje nestane i uštedeli smo milion evra i to, Nikola (Petrović), očekujem u budžetu, uz ostalo što se uplaćuje, poručio je Vučić.

Vučić je pohvalio završetak fabrike Makiš 2 i, obraćajući se gradoačelniku Siniši Malom, rekao: "Siniša, od kako su te stavili u novine niko ne sme da ti tapše, svi se kriju iza drugog kad i nešto pametno kažeš".

Vučić je najavio da ga danas očekuju razgovori sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i da su, prema podacima kojima raspolaže, rezultati dobri.

Na kraju oktobra 37 milijardi dinara je deficit, a oni su planirali da to bude 155 milijardi dinara, a to je veliki i ozbiljan uspeh Srbije, ocenio je Vučić.

Polako ćemo da povećavamo plate u javnom sektoru i penzije, najavio je Vučić i dodao da su plate u privatnom sektoru značajno više nego prošle godine, "i u porezima i doprinosima vidimo da plate nisu bile niže ukupno".

Znam šta je moja ideja za koliko u kom sektoru da se poveća, vidićemo šta će MMF da kaže, ali znam da su oni protiv povećanja plata vojsci i MUP. Biće povećanja, polako, sve zavisi od nas, biće i jednokratnih isplata, posebno za prosvetne radnike, ono što smo uspeli da uštedimo, rekao je Vučić.

Govoreći o prodaji Telekoma Vučić je rekao da to treba učiniti "ako možemo da završimo pošteno i ako možemo da dobijemo veliki novac", a ako ne možemo, onda nećemo ni da prodajemo.

On je dodao da neće biti srećan ako se ne uspe u tom procesu.

Vučić je najavio da se kreće u kapitalne investicije, obnove škole, bolnica, a da svi pozdravljaju ekonomski napredak Srbije - Svetska banka, MMF, EBRD i EIB.

Direktor Elektromreža Srbije Nikola Petrović izjavio je da je pušten u rad energetski objekat čije je planiranje počelo pre 30 godina i da je celokupnu izgradnju finansirao EMS iz sopstvenih izvora u iznosu od 28,6 miliona evra.

Petrović je rekao da je u transformatorsku stanicu uloženo 17,9 miliona evra, u dalekovode 10 miliona evra, a ostatak novca u neophodnu infrastrukturu.

Prema njegovim rečima, trafo stanica Beograd 20 ima snagu 400/110 kV, a planovi za izgradu počeli su pre 30 godina.

Lokacija je tri puta menjana, a kada je 2009. godine počela njena izgradnja do 2012. godine je bilo izgrađeno samo 20 odsto, rekao je Petrović.

Petrović je dodao da je za tri godine stanica završena i omogućiće stabilno snabdevanje strujom glavnog grada, naročito centralnog i severoistočnog dela.

Direktor Elektro privrede Srbije Aleksandar Obradović rekao je da je EMS pravi primer politike koju sprovodi Vlada Srbije, a to je da jedno preduzeće može da gradi, da bude efikasno i profitalbilno.

Obradović je poručio da, iako su EPS i EMS dve firme već 10 godina, radnici sarađuju na terenu i EMS je pružio pomoć prilikom prošlogodišnjih poplava, dok je EPS uzvratio kada je bilo problema sa dalekovodima u Majdanpeku.

On je rekao da i EPS polako postaje efikanso i profitabilno preduzeće i da umesto minusa od 10 milijardi dinara imaće dobit od tri, smanjuje se broj direktora, radi se depolitizacija javnog preduzeća i spremno se dočekuje delegacija MMF.

Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić rekao je da zahvaljujući izgradnji Beograda 20 glavni grad postaje energetski stabilan grad.

Antić je rekao da je EMS kompanija sa najmanjim gubicima u prenosnoj mreži u regionu, a nova trafo stanica postaje važna tačka evropske karte prenosnih sistema.

On je izrazio nadu da se i od EPS očekuje dosta, a pre svega da u sličnom ambijentu počne izgradnja bloka Kostolac B III.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali istakao je da je kada je formirana nova vlast u gradu prošle godine rečeno je da su najvažnije tri stvari - investicije, investicije i investicije.

Mali je rekao da je završen Makiš II, počeo je da se gradi Beograd na vodi i ova nova trafo stanica.

To su investicije koje pokreću razvoj, donose rast i otvaraju nova radna mesta, rekao je Mali.

Vučić jerekao je da očekuje da u Izveštaju o napretku Srbije u evropskim integracijama Srbije bude pozitivnih stvari, ali da ga sada više zanima izveštaj Međunarodnog moneteranog fonda (MMF). 

Mene zanima izveštaj MMF, a zemlja će napredovati u evropskim integracijama i pretpostavljam da će reći neke dobre stvari, rekao je Vučić, dodajući da očekuje izveštaj u četvrtak ili petak.

Vučić je rekao da je jutros razgovarao sa sindikatima prosvete i da će za njih biti odobrena jednokratska isplata, kao i za 19 odsto onih kojima plate nisu smanjivanje, a da će stalnog povećanja plata biti od 1. januara.

Mi smo zemlja na evropskom putu, a da li će da nas poštuju i cene videćemo. Ako kažu da smo loše radili dobićemo kritiku od vas, pa ćemo to da ispravimo, rekao je Vučić novinarima posle otvaranja trafo stanice "Beograd 20".

Nisam kao pre dobio izveštaj sedam dana ranije, ali nisam se ni interesovao. Čekam šta će da mi donesu, pa ću onda da komentarišem, rekao je on i dodao da će biti mnogo više pozitivnih stvari, jer su ljudi iz Srbije bili u Briselu na usaglašavanju teksta.

Oni će imati nešto konzervativniji pristup, očekuju pozitivni rast ekonomije od 0,7 odsto, MMF kaže 0,8, a ja vam kažem biće 0,9, a da nije bilo suše išli bismo i do 1,1 odsto, rekao je Vučić.

Nema tu loših vesti. Jedino da mi neko opet kaže da smo ne znam šta radili protiv onog "ološa i bande" iz Tabloida i Telepromtera, ili kako se već zove taj "ljudski ološ" što napada maloletnu decu, a što poveremeno bez impersuma i bez ičega pokušava da glumi medij, rekao je Vučić.

Odgovarajući na pitanje o eventualnom raskidu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Rusijom, premijer je ponovio da je Srbija na evropskom putu i da želi najbolje odnose sa Ruskom federacijom.

Šta će biti do kraja pregovora, o tom potom, rekao je Vučić i napomenuo da ništa preciznije ne može da kaže o kupovini ruskog naoružanja.

Eksperstski timovi rade na onome za šta imamo novca i šta možemo da uradimo, ali interesantno je da svi govore o naoružavanju Srbije, a ćute, kao da je to normalno, kada neko drugi kupuje pancir haubice i platforme za balističke rakete, ukazao je Vučić.

Naša je obaveza da obezbedimo sigurnost građanima, dodao je Vučić.

Komentarišući izvinjenje funkcionera Socijalističke partije Srbije Branka Ružića o statusu na društvenoj mreži, Vučić je rekao nema za šta da prihvati izvinjenje.

Ako vam se neko izvini pet dana kasnije, a još se izvinjava i Dačiću, to nisam razumeo, rekao je Vučić.

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučič izjavio je danas da se nije bavio privatizacijom medija i da ne zna ni koji su mediji privatizovani, ni koji nisu. 

Otkud znam? Nisam se bavio time, pitajte Tasovca molim vas, rekao je Vučić novinarima, posle otvaranja trafo stanice Beograd 20, odgovarajući na pitanje o isteku roka za privatizaciju državnih medija.

Znam da za Tanjug postoje nekakvi različiti predlozi, ali nemojte me ništa pitati, ne znam ništa tačno da vam kažem. Nisam se dubinski u to mešao, rekao je Vučić.

Novinarka Ivana Šanjević, foto FoNet

Nema komentara.