Region
13. 10. 2011
Novinarstvo u velikoj krizi
Sarajevo - Prva konferencija o medijima jugoistočne Evrope, koja je počela u Sarajevu, u organizaciji Misije OEB,S bavi se slobodom medija i traži odgovore na pitanje zašto vlasti u jugoistočnoj Evropi ponovo pokušavaju potisnuti medije u zatvorena društva.
Snažno civilno društvo posebno je značajno za svaku dobro uređenu državu, rekao je specijalni predstavnik EU za BiH Peter Sorensen na otvaranju Prve OEBS konferencije o medijima jugoistočne Evrope, koja se danas i sutra održava u Sarajevu. On je podsetio na reči evropskog komesara za proširenje EU Štefana Filea koje je u sredu u obraćanju Evropskom parlamentu naglasio da nema transformacije i integracije u EU bez slobode izražavanja, bez slobode medija.
EU očekuje konkretne korake zemalja regiona u reformi zakona koji regulišu rad novinara i tužilaca, poručio je Sorensen. On je ocenio da Ustav BiH garantuje slobodu izražavanja, ali da, nažalost, u ovoj zemlji još ima političkih pritisaka na medije i pretnji novinarima. Prema njegovim rečima, pristup informacijama u BiH je nedovoljan, a ne može se tolerisati ni činjenica da su novinari koji istražuju korupciju izloženi zastrašivanju.
Šef Misije OEBS u BiH Flečer Barton rekao je da je regionalni imperativ i koncept, najbolje rešenje za prevazilaženje svih izazova sa kojima se susreću mediji u modernom društvu.
Predstavnica OEBS za slobodu medija Dunja Mijatović rekla je da svi mediji u regionu imaju zajednički zadatak, udruženo i solidarno delovanje jer, kako je rekla, fragmentacija i polarizacija u ovoj sferi sigurno ne vode ka progresu.Ona je ocenila da BiH ima dobre zakone i propise koji regulišu rad medija, ali da je zbog izostanka političke volje i opšte političke klime njihovo sprovođenje u praksi veoma sporno. Novinarstvo u BiH je više u političkim, nego profesionalnim i medijskim vodama.
Novinari u BiH suočavaju se sa ekonomskim problemima, nisu plaćeni i imaju mnoge druge probleme", ocenio je danas direktor Mediacentra Boro Kontić.
Novinar Hrvatske radio-televizije (HRT) Denis Latin rekao je da je Hrvatskoj na neki način "progledano kroz prste" zbog slobode medija i pravosuđa, iako je predviđen njen ulazak u EU 2013. godine. "Nikada nismo bili bliže Evropskoj uniji, a da imamo manju slobodu medija i slobodu izražavanja. Sve to utiče i na stanje slobode medija u regiji, jer se situacija preslikava na susedne zemlje", rekao je Latin.
Kao jedan od najvećih problema u Hrvatskoj, kada je reč o medijima, Latin vidi masovno otpuštanje novinara s posla i naveo primer slučaja Sanader. Svi novinrari koji su istraživali njegov kriminal dobili su otkaze, bez mogućnosti vraćanja na posao, rekao je Latin, prenose agencije.
Govoreći o iskustvima Srbije, predsedavajući odbora direktora B92 iz Beograda Veran Matić ocenio je da sve zemlje u regiji žive u sistemu spojenih posuda i da je položaj novinara i u Srbiji u velikoj krizi. On je posebno naglasio veliki broj sudskih procesa protiv novinara. "Ta negativna spirala u kojoj se nalazimo teško se zaustavlja.
Jedino rešenje je u sistemskim zakonima i uredbama kojima se mogu zaštititi prava novinara i medija. Mmeđunarodna zajednica treba da traži veću zaštitu medija, s preciznijim i uverljivijim uslovima", ocenio je Matić.
Novinarka Jadranka Stanimirović
Nema komentara.