Pošalji prijatelju

Srbija

Beograd 04. 11. 2015

Tanjug prestao da postoji

Beograd - Prestankom važenja Zakona o novinskoj agenciji Tanjug, u ponoć 31. oktobra 2015. godine, formalno-pravno ta agencija je prestala da postoji, pa su prestala i sva prava na prenos kapitala bez naknade na koji bi zaposleni do tada imali pravo, saopštilo je Udruženje novinara Srbije, pozivajući se na tumačenje koje je nezvanično dobilo iz Vlade Srbije.

List Danas je preneo je da je direktorka Tanjuga Branka Đukić saopštila u utorak članovima kolegijuma i predstavnicima sindikata te kuće da je Tanjug sa 31. oktobrom zvanično prestao da postoji i da se briše iz registra Agencije za privredne registre, a da će zaposleni dobiti otpremnine.

U Ministarstvu kulture nisu odgovarali na pitanja Danasa ko je doneo odluku o gašenju novinske agencije.

"Zvanično nismo obavešteni, ali nezvanično smo dobili informaciju da je agencija Tanjug zvanično prestala da postoji i da će zaposlenima biti isplaćena oktobarska plata, kao i da će svi zaposleni dobiti otpremnine po zakonu. Visina otpremnine još nije definisana, jer ima različitih rešenja i sve to mora da se uskladi", rekao je za Danas Mirko Dragišić, predsednik sindikata Tanjuga.

On je dodao da će oko 180 zaposlenih biti upućeno na biro rada.

Na pitanje da li su tačne informacije da se gasi Tanjug da bi sa radom otpočela nova agencija pri Vladi sa mnogo manje zaposlenih, Dragišić odgovara da nema takvu informaciju, ali da ima saznanje da bi Vlada Srbije na sednici trebalo da raspravlja o Tanjugu.

"Zaključci sa tog sastanka ne moraju obavezno da budu deo saopštenja, ali će se sigurno naći na stranicama Službenog glasnika", rekao je Dragišić.

U saopštenju UNS od utorka se navodi da, po Zakonu o javnom informisanju i medijima, da je postupak prenosa kapitala pokrenut odmah po okončanju drugog kruga privatizacije - 7. oktobra, a pre prestanka važenja Zakona o Tanjugu, zaposleni u ovoj agenciji mogli bi da ostvare prava koja im pripadaju po tom Zakonu.

UNS navodi i da je državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Saša Mirković 10. oktobra izjavio da je „besplatna podela akcija nešto što Zakon prepoznaje kao sledeću fazu kada je u pitanju Novinska agencija Tanjug“.

UNS ističe da su Agencija za privatizaciju i menadžment Tanjuga morali da pre isteka roka pokrenu postupak kojim bi zaposlenima omogućili pravo koje im pripada po Zakonu o javnom informisanju i medijima.

UNS smatra da bi Vlada Srbije i Ministarstvo kulture i informisanja trebalo da omoguće ista prava zaposlenima u Tanjugu kao novinarima i medijskim radnicima drugih medija u privatizaciji "i omoguće im da pod ravnopravnim uslovima uđu u tržišnu utakmicu sa drugim agencijama".

Skandalozna odluka Vlade Srbije da ugasi nacionalnu novinsku agenciju Tanjug, koja uživa veliki ugled u zemlji i svetu posledica je potpune potčinjenosti aktuelne vlasti njenim zapadnim mentorima, ocenila je danas Demokratska stranka Srbije (DSS) u saopštenju. 

Nezamislivo je zamisliti francusku medijsku scenu bez Frans presa, britansku bez Rojtersa, rusku bez Tasa i svaka odgovorna vlast bi čuvala i razvijala nacionalnu agenciju koja postoji više od 70 godina, ali ne i vlast koju predvodi Srpska napredna stranka, ocenila je stranka.

Prema oceni te stranke, prodati ili uništiti sve srpsko: Tanjug, Telekom, poljoprivredno zemljište, sve po redu, odreći se Kosova i Metohije, svoje istorije, kulture i tradicije, to je nalog zapada i to je politika ove Vlade.

kako se navodi su saopštenju, nestanak Tanjuga može biti na korist samo onima koji imaju za cilj da dalji gušenjem medijskih sloboda izvrše totalnu tabloidizaciju države, ovladaju izvorima informacija i spreče razvoj kritičke svesti srpskog društva, a to su današnja autoritarna vlast, briselska i vašingtonska administracija.

Prestankom rada Tanjuga smanjiće se mogućnost obaveštavanja srpske javnosti o događajima u zemlji i svetu iz objektivnog, srpskog izvora. Takođe, svetska javnost će biti obaveštavana o događajima u Srbiji pretežno putem stranih agencija, čija je pristrasnost i neprofesionalizam mnogo puta dokazana, o0cenila je DSS.

DSS pozvala je Ivana Tasovca da podigne glas protiv ove sulude odluke ili da podnese neopozivu ostavku na mesto ministra kulture i informisanja, jer ne postoji ni jedan racionalan razlog za donošenje odluke o gašenju Tanjuga kojom 200 zaposlenih u ovoj agenciji ostaje bez posla, a građani Srbije bez važnog izvora informisanja.

 

Novinarka Jasmina Džabić, foto ilustracija

Nema komentara.