Srbija
23. 08. 2011
Budućnost Srbije u EU
Beograd - Nemačka kanecalarka Angela Merkel poručila je da Nemačka jasno podržava evropsku perpsketivu Srbije, ali da je za dobijanje statusa kandidat neophodno postizanje rezultata u dijalogu Beograda i Prištine, omogućavanje Euleksu da radi na celom Kosovu i ukidanje paralelnih struktura na Kosovu, a ne uspostavljanje novih.
Mi smatramo da se može voditi dijalog, jer je tada opasnost da se preduzmu unilateralni koraci manja, istakla je Merkel posle razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem i ocenila da se sva pitanja ne mogu rešiti sva u jednom potezu, što Nemačka zna iz svoje istorije.
Moramo biti spremni za pragmatizam, rekla je Merkel koja nije želela da govori o rokovima za rešavanje problema.
Ona je ocenila da su pregovori sa EU dug proces u kojem je potrebno rešiti otvorena pitanja koja ne bi trebalo prećutkivati.
Moja poruka ovde u Beogradu je da mi želimo Srbiju u EU, istakla je Merkel i napomenula da je Berlin čvrsto uveren da je Srbiji mesto u EU.
Merkel je istakla da je ovo odlučujuća faza procesa evropskih integracija kada Srbija želi da dobije status kandidata.
Prema njenim rečima, Srbija je učinila dosta na evropskom putu, usvojila je neophodne zakone koji su skladu sa kriterijumaiz Kopenhagena, ali je važno nastaviti reforme i imati dobre odnose sa susednim zemljama.
Potreban je napredak pre svega u praktičnim pitanjima, istakla je Merkel, uz napomenu da se do napretka ne može doći preko noći.
Merkel je naglasila da je važno da se otvoreno govori o svim temama i naglasila da EU želi da sve zemlje na Balkanu postanu članice Unije, ali je neophodno rešiti probleme u ovom delu Evrope.
Tadić je naglasio da Srbija nema iluziju da bi u EU trebalo da unese novi konflikt, jer EU ima dovoljno svojih unutrašnjih konflikata.
"Srbija želi da reši konflikte na prostoru Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana što je u osnovi politike koju sam ponudio na svim izborima građanima i oni su tu politiku prihvatili", poručio je Tadić.
On je rekao da Srbija ima svoje principe u rešavanju konflikata sa kojima se suočava i želi da sa nemačkim prijateljima pronađe praktični put "u kojem čuvamo dignitet svih naroda, svih političkih entieta i zemalja u regionu".
"S druge strane, mi očekujemo da će Nemačka imati razumevanja za kompleksnost tog političkog procesa na Zapadnom Balkanu", istakao je Tadić i dodao da se Srbija protivi političkim presedanima, koji proizvode opasan i domino efekat.
Govoreći o dijalogu sa Prištinom, Tadić je ponovio da je Srbija opredeljena za pronalaženje rešenja u dijalogu, jer je to bila namera Beograda posle podnošenja rezolucije u UN sa 27 zemalja članica EU.
Samo kroz dijalog se može pronaći dugoročno održivo rešenje, ali i rešenja tehnička prirode koji omogućavaju normalnan život ljudima, rekao je Tadić i istakao da Srbija želi rešenje, a ne zamrzavanje konflikta.
"Vodeći Srbiju, kreirajući viziju njenog razvoja mislimo ne samo o srpskom narodu, nego o svim narodima koji žive na prostoru Jugoistočne Evrope", rekao je Tadić i istakao da smatra tu politiku jedino odgovornom i mogućom.
Tadić je rekao da su, uz reforme koju Srbija sprovodi, saradnja sa Tribunalom, izvinjenje upućeno pripadnicima drugih naroda i međuregionalna sardanja centralne tačke njene politike.
“Ne vidim da prostor jugoistočne Evrope ima izvesniju budućnost nego u EU i smatram da EU nikada neće biti kompletirana kao politički, ekonomski i mirovni projekat, ukoliko ne bude integrisala Zadapni Balkan”, rekao je Tadić.
Tadić je izjavio da je Srbija ne traži nikakve ustupke na putu ka EU i da je uveren da će ispuniti sve kriterijume zadobijanje statusa kandidata, ali da to nije dovoljno.
Želimo datum za početak pregovora, jer će tada biti učinjen onaj sudbonosni korak i neće biti moguće da dođe do revizije ovog procesa, zaključio je Tadić.
Nema komentara.