Pošalji prijatelju

Srbija

28. 08. 2011

Mirovna politika Srbije

Beograd - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da Srbija ne želi rat i nikakvo nasilje, njena je politika mirovna i za cilj ima uspostavljanje trajnog mira na Balkanu, a ako bi Priština preduzela nasilne akcije snosila bi svu odgovornost za posledice.

"Od Euleksa i Kfora Srbija zahteva apsolutnu statusnu neutralnost i zaustavljanje nasilnih akcija Prištine prema severu Kosova, jer to je njihova obaveza u skladu sa svim odlukama Ujedinjenih nacija", rekao je Tadić u intervjuu Politici.

Tadić je poručio da će Srbija nastaviti da se bori za ostvarivanje svojih interesa u evropskim i svetskim institucijama, u Ujedinjenim nacijama i svim zakonitim sredstvima će nastaviti da vodi računa o bezbednosti i interesima svog naroda na severu Kosova i gde god on živi.

Tadić je ukazao da predstavnici Srbije sve vreme upozoravaju međunarodnu zajednicu na opasnosti koje proističu iz jednostranih i nasilnih poteza Prištine i da, ako bi to nekome stvarno palo na pamet, ako bi neko rizikovao ratni sukob u ovom delu Evrope, on bi preuzeo odgovornost za sve posledice.

On je podsetio da je na konferenciji za novinare sa Angelom Merkel naglasio da je strategija Prištine da aktima nasilja menja realnost na terenu, što za cilj ima izgon Srba sa Kosova i Metohije.

"Rekao sam svojim evropskim partnerima da prihvatanjem stanja uspostavljenog nasiljem prihvataju etničko čišćenje Kosova i preuzimaju odgovornost za to", rekao je Tadić i istakao da se Srbija neće pomiriti sa etničkim čišćenjem Srba sa Kosova.

"Mi očekujemo da evropske institucije doprinesu mirovnom rešenju. I zato očekujem nastavak pregovora Beograda i Prištine. Nas niko ne treba da gura u nastavak pregovora jer je u našem interesu da nađemo modus zajedničkog postojanja uz minimiziranje bezbednosnih rizika", napomenuo je Tadić.

Tadić je, kako je rekao, uveren da će naši evropski partneri ako ne danas onda sutra, razumeti našu argumentaciju i naš predlog jer jedino takav pristup obezbeđuje trajnu stabilnost i mir na Balkanu.

On je potvrdio da je Angela Merkel rekla da neće dozvoliti jednostrane akte na Kosovu i da neće tražiti od Srbije da prizna nezavisnost Kosova.

"To je bio stav Nemačke u našem razgovoru i to je važan stav s obzirom na uticaj Nemačke u EU", rekao je Tadić, navodeći da njegov razgovor sa kancelarkom Nemačke nije bio razgovor zatvaranja vrata nego razgovor otvaranja vrata, da su zaključili da treba da se pronađe kreativno i održivo rešenje koje zadovoljava obe strane.

"Naš je stav da treba da pronađemo održivo rešenje, da u dijalogu pronađemo rešenje koje je obostrano prihvatljivo, da pronađemo rešenje kojim se neće proterati srpski narod sa prostora na kome vekovima živi, koje neće izbrisati jednu kulturu sa dela evropskog kontinenta, koje neće proizvoditi nove bezbednosne rizike, koje uspostavlja trajni mir i zato je korisno za sve u Evropi", napomenuo je Tadić.

Ako bi EU u Srbiji odustala od svog principa da se sporovi rešavaju dogovorima i kompromisom, tog trenutka i ona bi, smatra Tadić, imala problem sa svojim pravilima, načinom funkcionisanja, vrednosnom i filozofskom orijentacijom.

Tadić je ponovio da je stav Angele Merkel bio da se institucije na severu Kosova, koje su legitimno izabrane ukinu da bi Srbija dobila status kandidata, i da je njegov odgovor bio da ne možemo da prihvatimo takleav zahtev.

"Rekao sam da sam spreman na rizik odlaganja dobijanja statusa kandidata zbog neispunjavanja takvog zahteva. I dodao sam da sam uveren da će Srbija ipak dobiti status kandidata kada prođemo krug iznošenja argumenata u dijalogu sa našim evropskim sagovornicima", naveo je Tadić.

Predsednik Srbije smatra da mirno treba sačekati oktobar i mišljenje Evropske komisije i da za to vreme intenziviranjem svojih diplomatskih aktivnosti objašnjava svoj stav svima u EU.

"Mi još imamo vremena i za status kandidata i za dobijanje datuma za početak pregovora", rekao je Tadić i istakao da Srbija ne može da prihvati da napusti svoj narod na Kosovu i Metohiji, da ga prepusti institucijama iz Prištine pod izgovorom da one treba da uspostave vladavinu prava na severu Kosova. 

Novinar Spomenka Vlatković, foto Dragan Antonić

Nema komentara.