Pošalji prijatelju

Srbija

31. 08. 2011

Bez ukidanja institucija

Užice - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da Srbija neće učestvovati u demontiranju institucija koje obezbeđuju život srpskom narodu na severu Kosova, napominjući da niko iz Evropske unije (EU) ne može da joj postavlja takve uslove, ali će tragati za mirnim i kompromisnim rešenjem koje obezbeđuje bolji život građanima.

"Srbija neće priznati nezavisnost Kosova i ne radi se više o tradicionalnom patriotizmu, već se radi o elementarnoj zaštiti nacionalnih interesa", poručio je Tadić.

"Od te zaštite demokratska, proevropska Srbija ne može da odustane", rekao je Tadić i naglasio da "niko iz EU ne može da nam postavlja takve uslove".

Ne radi se o paralelnim institucijama Srba na severu Kosova, objasnio je Tadić, već o jedinim institucijama koje pružaju zaštitu našem narodu, jer narod koji nema institucije nema budućnost.

"Mi 20 godina živimo u ambijentu političkih odnosa u kojima se legitimni nacionalni interesi Srbije ne uzimaju u obzir", naglasio je Tadić u Užicu i podsetio da je Srbija veliku borbu i energiju proteklih godina posvetila "legitimizaciji naših interesa".

Sada dolazimo do jedne nove, prelomne tačke, upozorio je Tadić, da li će posle legitimizovanja naših izbora, oni moći da se materijalizuju.

Institucije koje se kreiraju u Prištini, smatra Tadić, ne pružaju sigurnost Srbima i "to sam rekao svim svojim sagovornicima sa Zapada, to sam rekao i Angeli Merkel".

"Mi smo spremni da potražimo kompromisno rešenje za Kosovo, koje mora da zadovolji interese obe strane i verujem da na Kosovu ima prostora za sve", predočio je Tadić.

Tadić je ocenio da je veoma ozbiljno pitanje šta će Srbija raditi, ako dalji uslovi za pristupanje EU budu neprihvatljivi.

Da li će zarad članstva biti spremna da se odrekne teritorijalnog integriteta, rekao je Tadić i objasnio da odricanje od teritorijalnog integriteta nije samo pitanje međunarodnog prava, već i budućnosti kulturnog nasleđa.

"Ako Kosovo postane nezavisna država, kako je predviđeno Ahtisarijevim planom i željama albanske političke strukture, moje je mišljenje da neće ništa ostati od srpske kulturne baštine, jer je sada već pokrenut postupak da se proglasi kosovskom i liši srpskog identiteta", rekao je Tadić.

Prema njegovoj oceni, svaka politička odluka mora da sadrži zahtev ovog vremena i sagledava vreme koje dolazi.

Tadić je ocenio da je najveće moguće licemerje da bi institucije iz Prištine trebalo da uspostavljaju vladavinu prava na severu Kosova.

Svaki državnik iz EU i Sjedinjenih Država, prema rečima Tadića, zna da institucije koje funkcionišu u Prištini nisu imune od dejstva organizovanog kriminala.

Novinar Ivana Šanjević, foto Dragan Antonić

Nema komentara.