Srbija
31. 08. 2011
Dogovor sa MMF
Beograd - Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Vlada Srbije postigli su dogovor o stend baj aranžmanu iz predostrožnosti koji će trajati 18 meseci, a Srbiji će biti na raspolaganju sredstva u iznosu od milijardu evra, ukoliko to bude potrebno, izjavio je danas državni sekretar u Ministarstvu finansija Dušan Nikezić.
Nikezić je, na konferenciji za novinare, rekao da je sa MMF dogovoren budžetski deficit za ovu godinu od 4,5 odsto, dok će u 2012. godini iznositi četiri odsto.
Prema njegovim rečima, sa MMF je dogovoren rebalans budžeta za 2011. godinu, čije se usvajanje na sednici Vlade očekuje sredinom septembra, kao i okvir za budžet 2012. godine.
Dogovor sa MMF podrazumeva i planirano povećanje plata i penzija u oktobru, kao i rast socijalnih davanja, u ukupnom iznosu od 3,8 milijarde dinara, rekao je Nikezić.
Prihodi budžeta biće manji za oko 22 milijardi dinara od planiranih, dok će i rashodi biti manji za oko 17 milijardi dinara, rekao je Nikezić i naveo da se radi o odlaganju nekih kapitalnih projekata iz 2011. u 2012. godinu.
Aranžman sa MMF pokazuje, ukazao je Nikezić, da Vlada i Narodna banka Srbije (NBS) vode odgovornu ekonomsku politiku, što će obezbediti makroekonomsku stabilnost u narednih 18 meseci.
Guverner NBS Dejan Šoškić naglasio je da odobrena sredstva ovim aranžmanom ne znači njihovo automatsko povlačenje, ali za svaki slučaj treba imati dodatnu liniju finansiranja.
Šoškić je rekao da vođenje monetarne politike ostaje isto, odnosno da ostaju okviri ciljane inflacije i fluktuirajući kurs.
Prema njegovim rečima, očekuje se smanjenje inflacije u trećem i četvrtom tromesečju, odnosno njeno obaranje na jednocifrenu vrednost krajem trećeg tromesečja ove godine, kao i početkom 2012. godine dostizanje ciljanog okvira od četiri plus-minus dva odsto.
Šef Misije MMF za Srbiju Albert Jeger rekao je da je misija morala, zbog razočaravajućih podataka o trgovini, da smanji procene rasta bruto domaćeg proizvoda ((BDP) za Srbiju na dva osto u ovoj i tri odsto u 2012. godini.
Prema njegovim rečima, zbog toga ostaje pitanje kako finansirati smanjene prihode, osim povećanjem budžetskog deficita da bi se nadomestio jaz, što je moguće ako se to čini pod razumnim okolnostima.
Jeger je naglasio da će u 2011. godini ta razlika biti oko 30 milijardi dinara, a u 2012. godini oko 90 milijardi, navodeći da je polovina te sume u narednoj godini nastala zbog usvajanja zakona o decentralizaciji u junu, čemu se MMF protivio.
Nema komentara.