Studenti javljaju
27. 12. 2011
Nezaštićeni lični podaci
Beograd - Ko od vas sme da kaže kako zna gde su sve skladišteni njegovi lični podaci? Ne sme niko. Ovim rečima je u Domu omladine Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja počeo predavanje o primeni Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
Studenti koji su učestvovali na ovom seminaru bili su iznenađeni načinima na koje se trguje i manipuliše našim privatnim podacima.
Šabić je objasnio da je najteže upravo promeniti svest građana o mogućim zloupotebama, kao i o pravima u ovoj oblasti.
"Svaki pojedinac može da kaže ne, ne želim da vam dam fotokopiju svoje lične karte dok mi ne objasnite po kom osnovu je tražite. U suprotnom jednog dana će vam možda stići dugovi preduzeća koje se vodi na vaše ime, a da vi to i ne znate", rekao je on.
Krađa identiteta, crno tržište ličnih podataka i lakoverno ostavljanje našeg matičnog broja pri potpisivanju raznih peticija su deo naše stvarnosti, koju ne primećujemo dok nam se ne pojavi u vidu živog problema.
Zakon o zaštiti podataka o ličnosti usvojen je 2008. godine i prvi korak njegove primene je postojanje kancelarije Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti.
Sve institucije, organizacije i preduzeća su na osnovu ovog Zakona dužne da prijave u Centralni registar baze podataka koje poseduju o građanima Srbije.
Tako nas osiguravaju od zloupotreba. Ovu obavezu je,međutim, ispunilo dosad manje od jedan odsto institucija. Toliko o sigurnosti.
Učesnicima seminara, koji su organizovali studenti Filozofskog fakulteta, sugerisano je da se od sada zapitaju kako je to baš njihov broj izvučen iz bubnja, zašto baš na njihov mail stižu razne reklame i da li je dobijanje nekog promotivnog materijala vredno ostavljanja matičnog broja.
Zapitajte se i vi.
1komentari na temu "Nezaštićeni lični podaci"
Otvorene oči
Zaista nisam bio upoznat sa ovom problematikom Hvala za informacije i sledeći put neću potpisivati siguran glas nekoj partiji.