Pošalji prijatelju

Studenti javljaju

02. 02. 2012

Knjige manastira Vojlovica

Pančevo - U Gradskoj biblioteci u Pančevu Nikola Vlajić, etnolog kustos, predstavio je knjižni fond manastira Vojlovice. Nedavno je najšira publika imala retku priliku da vidi u holu pančevačke biblioteke sve knjige.

Publikaciju “Stare bogoslužbene knjige manastira Vojlovica” finansijski su podržali Grad Pančevo, Regionalna privredna komora Pančevo, kao i Zavod za zaštitu spomenika kulture u Pančevu, matična kuća autora monografije. Nesvakidašnji kulturni poduhvat nesebično je pomogao i jeromonah Dimitrije Lazić, nastojatelj manastira Vojlovice koji se zakaluđerio u manastiru Bavanište.

“Manastir Vojlovica, stari srpski pravoslavni manastir, osnovan krajem 14. ili početkom 15. veka, mnogo puta je do temelja rušen i paljen. Najveća razaranja, kao i obnove, doživeo je u 18. veku (1716, 1738, 1788). Pravo je čudo da je nešto od pokretnog inventara iz tog perioda ostalo do današnjih dana. Knjige su u to vreme bila prava retkost, a prazan papir na kome se pisalo bio je pravo bogatstvo. Danas je savremenom čoveku teško da to razume. Međutim za istraživače su mnogo značajniji retki zapisi na marginama pisani rukom znanih i neznanih iskušenika, postriženika, monaha, jeromonaha,igumana,... Tako saznajemo da je Svešteno jevanđelje štampano 1733. godine u Kijevopečerskoj lavri ,Ilija Jovanović iz Zemuna kupio u Beogradu od Turaka 1789. godine, 24. – tog dana, septembra meseca”, tumači  Nikola Vlajić, autor monografije.

Žarko Vojnović, viši bibliotekar Narodne biblioteke Srbije, naglasio je:” Za bogoslužbeni krug potrebno je najmanje 20 knjiga.Vojlovički korpus sarži oko 90 značajnih starih knjiga: “antologija”, apostola, irmologa, jevanđelja, mineja, pentikostara, prologa, psaltira, služebnika, srbljaka, trebnika i trioda od kojih su neke proglašene za kulturno dobro. Prepisivanje knjiga, kao i kupovina retkih štampanih knjiga, danas se može porediti samo sa kulturnim projektom koji finansira neka državna institucija. Ranije su manstiru poklanjali knjige bogati pojedinci “sećanja radi”, “za svoje zdravlje”, “za večni pomen”, “za upokojenje roditelja svoga”, “za pokoj duše mene grešnog”.

Ljubomir Boškov, tekst i foto

Nema komentara.