Pošalji prijatelju

Studenti javljaju

08. 02. 2012

Krađe drva u Beloj Crkvi

Bela Crkva - Šume pored reka Nere i Karaša i dela kanala Dunav-Tisa-Dunav od ušća Karaša do ušća u Dunav kod Stare Palanke na meti su drvokradica , a kamioni i prikolice natovareni nezakonito posečenim trupcima mogu se videti i na ovdašnjoj pijaci, upozoreno je na sastanku u opštini Bela Crkva , a kome su prisustovali i predstavnici pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode, JP "Vojvodinašume", lokalne samouprave, policije, nevladine organizacije Aurora i pokrajinske šumarske inspekcije.

Milan Balobabić, predsednik Aurore rekao je da ovakva situacija traje već duže vreme, a da je od septembra prošle godine na udaru drvokradica i granični pojas. O tome govore i žalbe iz susedne Rumunije, a dokle je stvar stigla govore i odjeci iz nemačke štampe, gde se piše kako u Srbiji vlada aharhija u zaštiti šuma.

Tako je Tomas Daper, nemački novinar , čiji su koreni iz ovog dela pokrajine, poslao pismo kancelariji Vojvodine u Briselu, u kome upozorava da je na obalama Nere posečeno 227 stabala, uključujući i ona na rumunskoj strani.

Koje je nadležan da spreči pustošenje prirode, zašto u Zakonu nema odredbe kojom se za kradju drva goni i fizičko lice, zašto su pojedine mesne zajednice dale sebi za pravo da daju "papire" (dozvole za seču), zašto žmuri javno preduzeće "Vode Vojvodine" koje je korisnik ugroženih područja i voda, bila su , izmedju ostalog, pitanja na koja su traženi odgovori.

Za stručnjake iz Zavoda za zaštitu životne sredine  u Novom Sadu, nema dileme da je u ovom slučaju odgovornost na lokalnoj samoupravi i da ih na to obavezuje slovo Zakona. Prema njihovim rečima, to što se dešava u belocrkvanskom ataru ne postoji nigde u Vojvodini, mada su neki učesnici primetili da je na udaru i nacionalni park "Fruška Gora".

Biljana Panjković iz Zavoda za zaštitu životne sredine je to demantovala. Po njenim rečima, kad je o ataru Bele Crkve reč, poslovi vezani za sprečavanje nezakonite seče šuma su na lokalnoj samoupravi koja bi trebalo dobro da prouči propise i da saradjuje sa policijom. Ona je napomenula da je u toku izrada studije kojom bi se područje reka Nere i Karaša proglasilo zaštićenim. Zaključeno je i da se sa razmerama kradje drva  , koja je poprimila oblike organizovanog kriminala, upoznaju nadležna ministarstva i pokrajinski organi. 

 



Slobodan Dukić, foto Milan Belobabić

2komentari na temu "Krađe drva u Beloj Crkvi "

Marko [neregisrovani] pošalji odgovor 08. 02. 2012, 22:52:40

Niko nije...

Kao i u uvek..u ovoj drzavi niko nije "nadlezan" kada se unistava priroda. Vazno je da se za stotine hiljada evra "ocisti Srbija"...stampaju plakati i bilbordi, placaju reklame...a to da li nestaju sume, biljni i zivotinjski svet...to je sporedna stvar.
A za opstinu Bela Crkva..no coment..toliko prirodnih lepota a toliko bahatosti i nezainteresovanosti od strane lokalne samouprave za zastitu tih prirodnih vrednosti...prosto coveka ostavlja bez reci.

Ljubomir Bavanište [neregisrovani] pošalji odgovor 10. 02. 2012, 23:15:01

Ima toga i drugde

Krađe drva ima u svim banatskim mestima. Za dalje ne mogu da kažem. U Bavaništu su drvokradice počele da kradu prvo u seoskoj šumi, a kasnije na Crnoj bari. Skoro sva stabla oko kanala su isečena. Čak i ona koja su na privatnim parcelama. Za tu pojavu znaju i seoske vlasti, pa i policija, ali niko ništa ne preduzima. Svi su blagonakloni pošto je vrednost ukradene robe, (misli se za 3-4 kubna metra drva) po zakonu koji sada važi mala i kradljivci se ne mogu goniti zbog toga krivično.