Studenti javljaju
24. 03. 2012
Ekološko vino iz Svrljiga
SVRLJIG - I u Srbiji se proizvodi ekološko vino od organski gajenog grožđa, u okolini Niša, postojbini jednog od najvećih rimskih imperatora, cara Konstantina. Vino dostojno imena moćnog vladara pravi svrljiška vinarija „Status“ koja je u selu Malča obnovila vinograde nekada čuvene lokalne zadruge. Od roda dobijenog bez trunke pesticida hemikalija nastaju dva ekskluzivna vina: crveno „Car Konstantin“ , i belo „Vila Naisa“.
„Reč je o vinima vrhunskog kvaliteta od organski gajenog grožđa“, kaže Bora Jović, vlasnik „ Statusa“, i napominje da njegova vinarija jedina u Srbiji poseduje sertifikat proizvođača organskih vina:
„To znači da su čokoti đubreni jedino stajnjakom, a od hemikalija dozvoljeno je samo prskanje plavim kamenom. Tako uzgajano grožđe i vino su izuzetni, dostojni imena imperatora i vile zaštitnice grada Niša“.
Ova vrhunska pića biće i na vinskoj listi za goste proslave koja se 2013. godine sprema u gradu na Nišavi povodom 1.700 - te godišnjice Milanskog edikta kojim je dozvoljeno hrišćanstvo. Jović se nada da će, do tada, u Malči biti otvoreno i „vinsko selo“.
„Ubrzano radimo na preuređenju zadružnog podruma i poslovnih zgrada nekadašnje zadruge u Malči. U naredne dve godine ovde će biti napravljen turistički kompleks ’Vinsko selo Malča’. U njegovom sastavu biće ’vinski hotel’ , velika sala za degustaciju vina i još tri za predavanja, seminare, skupove vinara“, napominje Jović
Buduća turistička atrakcija biće uvrštena u ponudu lokalnih tur-operatera. Malča je blizu auto puta koji od Niša vodi ka bugarskoj granici, pa će u dogovoru sa Ministarstvom turizma, na prometnoj magistrali biti postavljena posebna velika tabla koja će putnicima ukazivati na novu vinarsku Meku kakve nema u ovom kraju Srbije. „Vinsko selo Malča“ biće uneto i na GPRS karte, kako bi ga motorizovani gosti lakše našli.
„Vinski podrum u Malči ima kapacitet od dva miliona litara vina, a mi smo uspeli da ga uposlimo polovično . Do sada smo obnovili približno 25 hektara vinograda. Plan je da površine pod zasadima svake godine uvećamo za još pet hektara. Prošle sezone ponudili smo milion litara vina tžištu, žednom dobrih vina, a ima šansi i za izvoz“, kaže Jović.
„Status“ pregovara sa kupcima u Bosni i Hercegovini i Rusiji, jer kvalitetom zadovoljaju zahteve potrošača, a cene su im konkurentne. Osim eksluzivnih, vinarija ima i komercijana vina po veoma pristupačnim cenama. Belo „Kalča“ nedavno je dobilo dobilo medalju za kvalitet, a brojna slična priznanja već krase vitrine i zidove vinarije koja je uspela da digne na noge gotovo zamrlo vinograrstvo ovog nekada čuvenog vinskog kraja.
Inače, nekada čuveni vinarski kombinati u Istočnoj Srbiji, knjaževački „Džervin“, PIK „Aleksinac“, „Sićevo“, negotinsko „Krajina vino“, odavno su propali. Sporo se otvaraju i privatne vinarije, iako država daje dobre subvencije za obnovu vinograda.
Organsko vino je sve prisutnije u Evropi. U Austriji već čini desetak odsto ukupne ponude na tržištu, a slično je i Nemačkoj.
Nema komentara.