Svet
Moskva 08. 11. 2015
Zrelost srpske politike
Moskva - Poseta Vučića Moskvi bila je najproduktivnija i najsadržajnija poseta srpskog premijera Rusiji poslednjih godina, a možda i decenija. I, najverovatnije, ne samo Rusiji, izjavio je Aleksandar Čepurin, ambasador Ruske Federacije u Beogradu, u intervjuu agenciji Sputnjik.
Pre razgovora, agencija je objasnila razlog za razgovor sa Čepurinom o utiscima o poseti kojoj je, po dužnosti, pristvovao:
"Iako su pred odlazak srpskog premijera i velike srpske delegacije u Moskvu srpski mediji obilovali najavama, planovima i obećanjima, povratak je bio daleko manje pompezan i, neki će reći, na neki način obavijen velom tajne. Nijedan član delegacije koja je brojala više od stotinu ljudi nije rekao ništa, ostavljajući tako mesta za brojne spekulacije - od onih da će Rusija naoružati čitavu srpsku armiju, pa sve do toga da je zvanična Rusija bojkotovala srpsku delegaciju".
"Mislim da su najvažnije dve stvari. Poseta je pokazala zrelost srpske politike, koja se vodi u skladu sa sopstvenim, srpskim interesima. Ovi interesi se u stvari sastoje u unapređivanju odnosa i sa Zapadom - EU, i sa Istokom - Rusijom, a da se ne gube vlastiti koreni i budućnost zemlje i naroda. To je prvo. Drugo - poseta je dala podstrek bilateralnim odnosima, usmerila ih je na stvaranje adekvatnih instrumenata, najpre u oblasti ekonomije. U širem smislu, ona je pokazala važnost i neophodnost stvaranja Evrope bez linija podela", rekao je Čepurin.
On je konstatovao dan je "to bila najproduktivnija i najsadržajnija poseta srpskog premijera Rusiji poslednjih godina, a možda i decenija. I, najverovatnije, ne samo Rusiji".
"Ako uzmemo u obzir tri klasična kriterijuma ocenjivanja posete, a to su nivo sastanaka, potpisani dokumenti i ekonomski deo, rezultati nemaju presedana. Poseta je pokazala koliko su duboke naše veze, ali i koliko se objektivno naši interesi poklapaju.Poseta dala snažan podsticaj rusko-srpskom dijalogu, da je potvrdila visoki nivo uzajamnog razumevanja i strateškog partnerstva i da je odredila perspektive", rekao je Čepurin.
Na pitanje o negativnim komentarima u srpskim medijima, da je premiojer Medvedev, naviodno, odustao od razgovora sa Vučićem, da srpska delegacija nije dočekana na aerodromu, da ništa nije dogovoreno, Čepurin je odgovorio:
"Ne znam nijednog drugog kolegu Dmitrija Medvedeva kojem je on posvetio toliko vremena tokom boravka u Moskvi. Prvog dana pregovori su počeli u 13.00 u užem sastavu, nastavili su se u širokom sastavu, a završeni su potpisivanjem dokumenata. I to je trajalo skoro četiri sata. Da istaknem, pregovori su se odvijali u atmosferi iskrenog interesovanja i uzajamnog razumevanja. Rekao bih u atmosferi uzajamne simpatije. Na sastanku u širem sastavu govorili su praktično svi ministri - i srpski i ruski. Razmatrani su temeljno ekonomski problemi, stanje i perspektiva bilateralnih odnosa. To je bila iskrena razmena mišljenja".
Ruski ambasdador u Srbiji naveo je i da je bio na sastanku Ivice Dačića sa Sergejem Lavrovom.
"To je bio ozbiljan ali istovremeno i prijateljski sastanak, sa humorom. Razmatrali su ključne probleme u konkretnom i opštefilozofskom smislu, govorili su o Srebrenici i o Unesku, o OEBS. Sergej Lavrov će, uzgred rečeno, biti u Beogradu od 2. do 4. decembra na bilateralnom sastanku, kao i da bi učestvovao na Savetu ministara spoljnih poslova OEBS", rekao je Čepurin.
On je dodao da su razgovori delimično vođeni na ruskom i potvrdio "da srpski premijer ima odličan ruski izgovor, što se Srba kod ne vidi toliko često".
Upitan da li je Rusija spremna za investicije u vojnu industriju Srbije, i postoji li mogućnost saradnje u ovoj oblasti, Čepurin je odgovorio:
"Razgovor je vođen i o ovim pitanjima. Važno je tražiti i pronalaziti varijante od uzajamne koristi. To je moguće pod uslovom da postoji pozitivno političko usmerenje, kao i strateško partnerstvo. Očekujemo sredinom decembra zasedanje Rusko-srpskog Međuvladinog komiteta i dolazak potpredsednika Vlade Rusije Dmitrija Rogozina, koji zajedno s Ivicom Dačićem predsedava u Međuvladinom komitetu, a u Vladi Rusije je zadužen za namensku industriju, koja ostvaruje produkciju vrednu desetine milijarda evra, a značajni deo te proizvodnje se izvozi".
Da li je razmatralo moguće davanje povoljnih kredita za nabavku ruskog naoružanja?
"Koliko mi je poznato, srpska strana nije postavila ovo pitanje direktno. Odbrana zahteva sistematski pristup. Potrebna je procena bezbednosnih rizika za zemlju, kao i strategija odbrane s obzirom na njene potrebe. Nije tajna da neko od suseda Srbije počinje svojevrsnu "trku u naoružanju". Ali koji je cilj? A migracije? Zapad je raskomadao pola sveta, Bliski i Srednji Istok, podržavao je "arapsko proleće", koje se sada vraća u Evropu kao "arapska jesen". Ali zajedno s izbeglicama svakako dolaze i ekstremisti. To je takođe pretnja", rekao je Čepurin.
On je naglasio, da je Rusija zainteresovana za stabilan Balkan, za stabilnu i otvorenu Evropu, za dobre odnose sa svakim ko je spreman da sarađuje na ravnopravnoj osnovi.
"Srbija je pokazala prijateljski odnos prema Rusiji u teško vreme za nju. U Rusiji znaju da to cene. Tako nešto se ne zaboravlja. Smatramo Srbiju ključnom zemljom za stabilnost balkanskog regiona. Što Srbija čvršće stoji na nogama, to je Balkan stabilniji. Uzgred, mi smo poslednjih meseca videli više gestova dobre volje od strane Beograda prema komšijama.A špta smo videli zauzvrat? Važno je pronalaziti kompromise, sarađivati u pitanjima od uzajamnog interesa, bez pokušaja da se naruši teritorijalni integritet zemalja regiona, uključujući Srbiju. Drugačijeg puta nema", rekao je Čepurin za Sputnjik.
Nema komentara.