Svet
23. 10. 2011
Apostol: fantastičan progres
Beograd - Ovog oktobra navršava se 130 godina od početka trgovinskih odnosa Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Srbije, koji su u međuvremenu ostvarili "fantastičan progres", izjavio je šef Ekonomskog odeljenja ambasade SAD u Beogradu Daglas Apostol i naglasio da obe strane "veoma predano rade da se ti dobri odnosi nastave i u budućnosti".
"Obeležavamo 130 godina diplomatskih odnosa sa Srbijom i, kad to kažem, prvenstveno mislim na fantastičan progres koji smo ostvarili velikim investicijama i zdravim trgoviniskim odnosima. Veoma predano radimo na tome da se ti dobri odnosi nastave i u budućnosti", precizirao je Apostol.
Formalna saradnja SAD i tadašnje Kneževine Srbije počela je 14. oktobra 1881. godine, trgovinskim sporazumom koji je dvema zemljama omogućio da nesmetano investiraju i obostrano promovišu sopstvene industrije. Istoriju trgovinskih odnosa pisale su i kompanije koje i danas rade u Srbiji.
Kompanija US Steel, čiji je dolazak u Srbiju jedna od najvećih investicija protekle decenije, značajna je i po tome što je sredinom prošlog veka upravo u Pitsburgu uposlila veliki broj srpskih emigranata. Protekla decenija u odnosima dve zemlje protekla je u znaku i ekonomske tranzicije u Srbiji. Ukupna vrednost američkih investicija u proteklih 10 godina procenjena je na 1,6 milijardi dolara.
Dva najveća invetitora su US Steel i Filip Moris. Dok je US Steel privatizovao Sartid i još šest pomoćnih preduzeća, Filip Moris je kupio Duvansku industriju Niš. Pored ulaganja u tradicionalnu industriju, američki investitori se prepoznaju, pogotovo u poslednje vreme, i po ulaganjima u industriju novijeg datuma. Američka kompanija Ball iz Kolorada je početkom prošle decenije izgradila fabriku za reciklažu limenki u Batajnici, Ball Packaging.
Ovo nedavno prošireno moderno postrojenje spada u najveću direktnu investiciju u Srbiji. Buduće američke investicije koje se očekuju u Srbiji okrenute su novim granama industrije. Jedna od najinovativnijih je izgradnja vetropolja Čibuk u Kovinu. Prvo vetropolje u Srbiji je investicija kompanije Continental Wind Partners (CWP).
Projekti ovog preduzeća predviđeni za budućnost, ako budu ostvareni, vredeće skoro pola milijarde evra. Na budućem vetropolju u toku su geotehnička istraživanja, ali je za početak izgradnje neophodno usvajanje podzakonskih akata.
"Spremni smo da idemo dalje. Već tri godine merimo snagu vetra na ovom području, prikupili smo sve podatke i čekamo da se reši pitanje podzakonskih akata koji reglulišu ulaganja u obnovljive izvore energije", objašnjava vlasnik kompanije CWP, Mark Krandal.
On smatra da bi Srbija bila idealno mesto za ulaganje kada bi bila rešena sva pravna i ostala pitanja koja otežavaju život investitorima. Ako ne bude kašnjenja, prvo vetropolje u Srbiji moglo bi da bude podignuto 2013. godine. Prema oceni šefa Ekonomskog odeljenja ambasade SAD Daglasa Apostola, uspeh ovog projekta iz alternativnih izvora energije privukao bi još investitora.
"Kada CWP podigne vetropolje i ono počne da proizvodi struju, videćete da će to podići interesovanje investitora i to ne samo za ulaganje u energiju vetra, već i u biomasu, hidroelektrane i ostalu obnovljivu energiju", naglasio je Apostol. Imali smo veliku sreću da dovedemo zaista dobre investitore u Srbiju, rekao je Apostol, i nastojaćemo da tako bude i u budućnosti.
Nema komentara.