Pošalji prijatelju

Svet

11. 11. 2011

Pretnja uticaju EU na Balkanu

London - Dužnička kriza u Evropskoj uniji predstavlja pretnju po njen uticaj u Zapadnom Balkanu, tvrdi agencija Rojters, ističući da su "finansijski vrtlozi" u Uniji neprijatno iznenadili vlade regije koje su na vlast došle uz obećanje da će članstvo u EU izlečiti sve boljke.

"Politička klasa oseća da je Evropska unija počela da izgleda manje atraktivno. Da li je vredno tako naporno pokušavati? Da li je vredno praviti toliko mnogo kompromisa", rekao je za britansku agenciju neimenovani evropski diplomata, sa službom na Balkanu.

Rojters navodi da je i pre globalne ekonomske krize postojala bojazan unutar nekih država EU zbog proširenja broja članica iznad sadašnjih 27 i da evropski diplomati priznaju da je proširenje sada u drugom planu, uzimajući u obzir egzistencijalnu krizu koja potresa Uniju.

"U čemu je poenta ako je Evropa okrenuta sebi... Zašto prodavati porodično srebro ako je cilj dalek i neodređen", rekao je taj evropski diplomata. Zapadne diplomate upozorili su da kriza ugrožava kredibilitet Unije kao pokretača stabilnosti i reforme u njenom vlastitom dvorištu, a da je privlačna snaga EU pokrenula bolne ekonomske i političke reforme u zemljama zapadnog Balkana.

"Ta privlačna snaga Unije smirila je nacionaliste u Srbiji, razoružala pobunjenike u Makedoniji i Hrvatsku učinila ozbiljnijom u iskorenjivanju korupcije", ocenila je britanska agencija.

"Slovenija je prva zemlja koja se pojavila iz pepela bivše Jugoslavije i ušla u EU, Hrvatska će to učiniti polovinom 2013. godine, a ostalim zemljama, uz Albaniju, rečeno je da će biti primljeni posle. Ali kada?", navodi Rojters u analizi.

Agencija piše da je podrška članstvu u Evropskoj uniji ostala relativno visoka na Balkanu i da ne postoji realna alternativa za tu regiju okruženu sa svih strana državama članicama EU i kojoj je EU najveći trgovinski partner.

Gubitak uticaja EU je udarac naporima ka pronalaženju rešenja za mnoštvo nesuglasica u regiji koja se još oporavlja od posledica sukoba iz devedesetih, ocenjuje Rojters.

Dok se članstvo Hrvatske sada čini neminovnim, nema rezultata pritisaka da suprotstavljene etničke zajednice u Bosni i Hercegovini posle više od godinu dana od izbora formiraju vladu.

Kandidatura Srbije je talac, smatra Rojters, malo verovatnog zbližavanja s Kosovom, gde manjinski Srbi dežuraju na barikadama podignutim protiv NATO snaga i Euleks od jula.

Makedonija ne može da započne pregovore dok ne reši 20 godina dug spor s Grčkom o imenu i umesto toga stremi otvorenoj nacionalističkoj agendi koja ljuti manjinske Albance, kojih ima 25 odsto.

U Crnoj Gori podrška evropskim integracijama ostaje visoka iako je opala na 62 odsto sa 75 odsto koliko je iznosila 2009. godine, navodi britanska agencija, pozivajući se na rezultate istraživanja Centra za demokratiju i ljudska prava.

Novinarka Jadranka Stanimirović, foto AP

Nema komentara.