Pošalji prijatelju

Svet

12. 01. 2012

Kandidatura ali i reforme

Brisel - Poslanici Evropskog parlamenta pozdravili su nacrt rezolucije o napretku Srbije u procesu evropskih integracija, kojom se Savet Evropske unije (EU) poziva da joj odobri status kandidata, ali su ukazali da bi Srbija trebalo da učini više u saradnji sa Kosovom, reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije i medijskim slobodama.

Predsedavajući delegacije Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu Edvard Kukan pozdravio je izbalansiran tekst rezolucije izvestioca za Srbiju Jelka Kacina.

Kukan je ukazao da Srbiju ove godine očekuju izbori, ali da bez obzira na rezultat, mora biti nastavljen zamah u procesu evropskih integracija.

Govoreći o dijalogu sa Kosovom, Kukan je pozdravio te razgovore i istakao da Srbija treba da primenjuje, a ne samo da predlaže sporazume.

Poslanik, članica grupe Socijaldemokrata, Marija Eleni Kopa pohvalila je napredak Srbije, ali je ukazala da kada se govori o učinku u dijalogu sa Kosovom, treba imati na umu da je "za tango potrebno dvoje".Ne može se samo insistirati na odgovornisti jedne strane, rekla je ona i naglasila da bi se morala povesti rasprava o Euleksu i efikasnosti ove misije.

Poslanik Kristijan Dan Preda, deo grupe narodnjaka, ocenio je da je za žaljenje što je Savet u decembru odbio kandidaturu Srbije, jer je to pogrešan signal za Srbiju. Nadam se da će u martu biti postugnut dogovor i Srbiji biti odobrena kandidatura, rekao je on.

Poslanik grupe socijadelomokrata Hanes Svoboda rekao je da ovaj izveštaj veoma dobra, jer poruka koja se šalje mora biti jasna. Želimo kandidaturu za Srbiju, ali ne samo za nju. Posle pristupanja Hrvatske Uniji važno je poslati signal da to nije kraj igre, rekao je Svoboda i ukazao da najveća zemlja u regionu može postati članica EU ako ispuni uslove. Bila bi katastrofa ako se u martu ponovi odluka Saveta iz decembra, upozorio je Svoboda.

Izvestilac za Crnu Goru i član konzervativaca Čarl Tanok ocenio je da je Srbija učinila napredak hapšenjem haških begunaca, ali je izneo zabrinutost zbog korupcije i procesa privatizacije u Srbiji. I iz Londona su mi ukazivali na taj problem, kao i na pojedina pitanja iz Krivičnog zakonika. Nezavisnost pravosuđa mora biti prioritet u ovom procesu, rekao je Tanok.

Poslanik grupe Evropa slobode i demokratije Bastijan Belder kritikovao je deo nacrta rezolucije koji govori da su mediji pogrešno izveštavali o ulozi Kfora u julu, ukazujući da su pojedine novinske agencije, RTV B92 i neki dnevni listovi radili u skladu sa standardima. Mislim da ste preterali u ovom članu, rekao je Belder.

Poslanica grupe narodnjaka Doris Pak rekla je da su na Savetu EU i druge države, osim Nemačke, bile protiv davanja statusa kandidata Srbiji, ali da su Nemačka i Austrija bile najglasnije, jer su njihovui vojnici stradali na Kosovu. Mi pozdravljamo dijalog, ali nema smisla samo stavljati stvari na papir, rekla je Pak i istakla zadovoljstvo što je Srbija uhapsila ratne zločince.

Poslanica grupe socijaldemokrata Emina Boskurt rekla je da se ne sme zaboraviti činjenica da je prošle godine u Srbiji otpušetno 100 sudija bez valjanog obrazloženja, kao i da se mora više pažnje posvetiti pravima LGBT zajednice.

Predstavnica Evropske komisije pozdravila je predlog rezolucije koja je, kako je ocenila, na liniji Mišljenja Komisije o Srbiji. Prema njenim rečima, Evropska komisija prati reformu pravosuđa u Srbiji i svi nedostatci, koji su izneti u izveštaju nezavisnih eksperata o toj reformi, se razmatraju sa vlastima u Srbiji. Cenimo što je Srbija tako rano u procesu evropskih integracija pokrenuta tako ozbiljnu i sveobuhvatnu reformu, podržavamo taj proces, ali ne okrećemo glavu, rekla je predstavnica Komisije.

Kacin je, u završnom obraćanju, rekao da se nada da će kolege iz Komiteta za spoljne poslove uložiti amandmane do 31. januara kako bi se kreirala rezolucija koja daje realističnu i sveobuhvatnu sliku o Srbiji, ali koja će biti motivacija vlastima u Beogradu da učine sve u kratkom roku kako dobili kandidaturu.

Reforma pravosuđa je važna, komplikovana, ali ne može trajati doveka. To zahteva vreme, ali i prevazilaženje nekih nedostataka. Najbolji način za to je otvaranje pregovora sa Srbijom o poglavljima 23 i 24, rekao je Kacin. Status kandidata znači mnogo za Srbiju, ali, ako želimo napredak moramo da ih guramo napred i dozvolimo im i otvaranje pregovora, rekao je Kacin.

Novinarka Ivana Šanjević, foto FoNet

Nema komentara.