Pošalji prijatelju

Svet

22. 01. 2012

Bez stava o Tadićevom planu

Beograd - Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Filip Riker izjavio je današnjoj politici da Vašington nije zauzeo određen stav prema planu od četiri tačke predsednika Srbije Borisa Tadića za rešavanje problema Kosova, već smatra da je, pre svega, neophodno nastaviti dijalog Beograda i Prištine.

Riker je rekao da SAD smatraju da bi Srbija trebalo da se fokusira na ispunjavanje uslova za dobijanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU).

Posle razgovora sa zvaničnicima Prištine i Beograda, Riker je ocenio da je četiri tačke Tadićevog plana "neophodno razmotriti", ali i da "postoje i pitanja na severu Kosova, kao i pitanja koja Priština želi da budu razmotrena".

"Nismo raspravljali o ovim predlozima detaljno, niti smo zauzeli neki određeni stav SAD o tome. Naš stav je da bi trenutno fokus Srbije trebalo da bude na neposrednom cilju, a to je obezbeđivanje statusa kandidata za članstvo u EU", izjavio je Riker.

Na pitanje da li je moguće ubediti Prištinu da pregovara o sve četiri tačke Tadićevog plana, koji pominje specijalni status za srpske manastire i kulturno nasleđe na Kosovu, zaštitu Srba južno od Ibra, poseban status severa Kosova i zaštitu imovine države Srbije i Srba na Kosovu, Riker je odgovorio da bi se trebalo fokusirati na dijalog. Razgovori Beograda i Prištine trenutni su cilj i neophodnost, ocenio je Riker.

Prema njegovim rečima, u dijalogu nije pitanje ko će ustuknuti - Beograd ili Priština, već kako naći praktična rešenja, koja će poboljšati svakodnevni život svih građana na Kosovu.

"To EU radi vodeći ovaj dijalog i vidimo napore da se postignu sporazumi. U slučaju Prištine, oni su primenili sve sporazume bez izuzetka", izjavio je Riker, dodajući da predstoji postizanje sporazuma za predstavljanje Kosova na regionalnim skupovima, što je EU istakla na svom samitu 9. decembra.

Riker je rekao da niko ne traži od Srbije da odustane od svoje privrženosti Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. "Ono što smo tražili od obe strane jeste fleksibilnost i kreativnost, kako bi i Srbija i Kosovo mogli da učestvuju i da se njihov glas čuje na regionalnim forumima. I to srpski pregovarač veoma dobro zna", izjavio je Riker.

On je izrazio očekivanje da će obe strane naći formulu koja će im odgovarati. Verujemo da postoje rešenja, a posrednik EU Robert Kuper dao je mnoge predloge i postoji savršeno razložan put da se nastavi dalje sa pregovorima, rekao je Riker.

On je izjavio da su SAD, usled prirode događaja koji su doveli do nezavisnosti Kosova, što uključuje i devet godina upravljanja UN, smatrale da je kosovska nezavisnost specijalni slučaj i da nije presedan.

"Ustav Kosova obezbeđuju znatnu autonomiju manjinskim zajednicama i Srbi južno od Ibra već koriste te ustavne odredbe da razviju svoju zajednicu i promovišu svoje interese. Želimo da vidimo i poboljšanje uslova života i na severu Kosova", rekao je Riker.

On je ocenio da podele ili promene granica neće doprineti boljem životu ljudi i većoj stabilnosti. "Situacija u Bosni i Hercegovini je samo jedan od mnogih razloga zašto se snažno protivimo tome i mislimo da je podela Kosova ili promena granica loša ideja. Jednom kad krenete tim putem, stavićete pod znak pitanja svaku državu", izjavio je Riker .

Novinarka Andrijana Milaćević, foto usembassy.gov

Nema komentara.