Svet
22. 09. 2011
Etničko poreklo kao greh
Njujork - Njujorška policija je pratila aktivnosti američkih državljana, gde se hrane, mole i rade, ne zato što su prekršili zakon, već zbog etničkog porekla, javlja danas AP, pozivajući se na dokumente o tajnom programu sa ciljem da se utvrdi kako se muslimani u Njujorku od trenutka useljenja, zapošljavaju, dobijaju državljanstvo, osnivaju firme.
Ti dokumenti su u suprotnosti sa tvrdnjama njujorške policije da istražuje terorizam isključivo na osnovu utvrđenih tragova.
Policija je pratila aktivnosti grupe Marokanaca, fotografišući restorane gde jedu, kupuju hranu, u kojim hotelima odsedaju i gde se mole.
Dokumenti programa "Marokanska inicijativa" ukazuju da je reputacija Njujorka, kao mesta gde se imigranti lako uklapaju u okruženje i grade nove živote, u suprotnosti sa današnjim Njujorkom, čija policija uklapanje u sredinu smatra za prvi prioritet terorista.
Policija je pratila sve faze prilagođavanja imigranata - pronalazak stana, učenje engleskog jezika, potragu za poslom, prihvatanje kulture.
Odlazak kod frizera ili u teretanu postali su podaci iz policijskog dosijea, uz navođenje da državljanin SAD iz Bronksa radni dan počinje "kod poznatog marokanskog berberina".
Akcija je pokrenuta posle samoubilačkog bombaškog napada u kojem je 2003. u marokanskom gradu Kazablanci poginulo 45 osoba i bombaškog napada dve godine kasnije na vozove u Madridu, povezanog sa marokanskim teroristima.
Njujorški zakoni zabranjuju da rasna, religijska ili etnička pripadnost budu "odlučujući faktor" za pokretanje policijske akcije, ali se u policijskim izveštajima navodi da se prodavnica sendviča nalazi u blizini džamije i da je zatvorena petkom, tokom molitve.
Iz jednog dokumenta se vidi da je napravljen spisak svih marokanskih taksista u Njujorku. Pokušaji policije da razgovaraju sa njima nisu bili uspešni, jer Marokanci rade 12 do 14 sati dnevno.
Stanovnici Njujorka iz Maroka nisu srećni zbog činjenice da su bili predmet interesovanja policije, ali tvrde da ima i gorih stvari u životu, jer "u Maroku policija samo dođe i odvede vas".
Nema komentara.