Zabava
04. 07. 2013
Otvoreno pismo umetnika
Beograd - Koordinaciono odbor reprezentativnih umetničkih udruženja Srbije, povodom neodriživog stanja u kulturi, u otvorenom pismu traži veća izdvajanja države za kulturu i manje poreze.
Koordinaciono odbor reprezentativnih umetničkih udruženja Srbije u otvorenom pismu, uputio je zahtev Predsedniku i premijeru Srbije, predsedniku Skupštine, ministarstvima kulture i finansija kao i nadležnima u Beogradu da pokrenu rešavanje egzistencijalnih pitanja koja se odnose na umetnost i kulturu.
U pismu se podsaće da je ustavna obaveza da Republika Srbija podstiče i pomaže razvoj nauke, kulture i umetnosti“ i konstatuje da ovo ustavno opredeljenje nije poštovano.
Podseća se takođe da je Zakon o kulturi, donet 2009. godine, neprimenljiv u praksi, jer prateći akti za njegovu primenu nisu doneti.
Kako se ističe, nedonošenjem Strategije razvoja kulture Republike Srbije gube se pravci i prioriteti za dalji razvoj kulture, a time i umetničke delatnosti.
Zahtevamo da se po hitnom postupku donesu izmene i dopune Zakona o kulturi i prihvate usaglašeni predlozi Koordinacionog odbora upućeni Ministarstvu kulture i informisanja, kaže se u pismu.
Procenat izdvajanja za kulturu za 2013. godinu u iznosu od 0.62 odsto bruto domaćeg proizvoda je nedopustivo nizak i nedovoljan za opstanak umetnosti i kulture. Zahtevamo da se utvrdi minimalni procenat za izdvajanje za kulturu u iznosu od 1,2 odsto BDP, kao i da se ovaj minimum poštuje u predstojećem rebalansu budžeta, ističe odbor.
U pismu se upozorava da su samostalnim umetnicima ugrožena ljudska i zakonska prava nedopustivim kašnjenjem uplata socijalnog osiguranja od strane lokalne samouprave.
"Oni ne mogu da overe zdravstvene knjižice, a kamate zbog kašnjenja koje se pripisuju njima na teret, prevazilaze njihova primanja".
Umetnici traže da se hitno izvrši uplata doprinosa za penzijsko, invalidsko i zdravstveno osiguranje samostalnim umetnicima, reguliše otpis kamata i donesu regulative koje obavezuju lokalnu samoupravu da u roku ispunjava svoje obaveze.
Takođe naglašavaju da je opstanak i rad reprezentativnih umetničkih udruženja ugrožen višemesečnim izostankom uplata sredstava za poverene poslove koji su utvrđeni Zakonom o kulturi.
Njihov zahtev je da se pronađe adekvatan model finansiranja i obezbedi nesmetano obavljanje poslova i programa umetničkih udruženja.
Oni traže da se konkursi za projekte u kulturi Ministarstva za kulturu i informisanje, Sekretarijata za kulturu Grada Beograda i drugih lokalnih samouprava sprovode transparentno, sa jasno utvrđenim kriterijumima i sa unapred označenim rokovima za rešenja konkursa.
Takođe traže da se u cilju stimulisanja projekata u kulturi umanje stope poreza koji opterećuju prihode od umetničkog stvaralaštva, autorskih prava i izvođačke delatnosti, kao i da država definiše konkretne mere subvencionisanja za realizovanje umetničkih i drugih projekata u kulturi.
U Koordinacionom odboru su reprezentativna udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije muzičkih umetnika i Udruženje književnika Srbije.
Nema komentara.