Pošalji prijatelju

Zabava

22. 09. 2013

Više novca nego ideja

Beograd - Držim da su kultura i sila dva osnovna jezika kojima jedna država komunicira unutar sebe i prema spolja, izjavio je za Politiku ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac i ocenio da je u tom dualitetu kultura redovno prvi izbor, tako da svaki neuspeh kulture po automatizmu stvara višak sile.

Rečju, našoj međusobnoj komunikaciji potrebno je mnogo više kulture da ne bi bilo mnogo više nasilja, što nije mala misija, napomenuo je Tasovac.

On smatra da je biti ministar kulture velika privilegija i najavljuje da će sve ostalo "biti veliki rad na tome da ojačamo institucije kulture i njihovu ulogu u društvu".

Tasovac je negirao konstataciju da je biti ministar kulture u Srbiji slično kao ministar pomorstva, jer je ona svedena na incident i uzvratio ocenom da "neće biti da je kulture u Srbiji isto koliko i mora, još manje da je kultura incident".

"Kad već poredimo more i kulturu, rekao bih da je Srbija jedna lepa ostrvska zemlja, u kojoj, međutim, ima previše neplivača", ukazapo je Tasovac i primetio da je "neplivačima ponekad lakše da kažu da za njih nema dovoljno dobrog mora, nego da nauče da plivaju".

Upitan da li je u razgovorima sa premijerom Ivicom Dačićem i prvim potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem postigao dogovor o većem izdvajanju novca za kulturu, Tasovac je odgovorio da je pitanje novca važno, "ali da je mnogo važnije da uspostavimo kriterijume".

"Reč je pre svega o kriterijumima prema kojima je nešto kultura, a nešto se samo izdaje za kulturu, poput estrade, na primer, koja se i prepoznaje po tome što tvrdi da mi ovde imamo svega u izobilju i samo nam treba da upumpamo još novca, pa da se pokažemo u svoj svojoj genijalnosti", naglasio je Tasovac.

"Kriterijume ćemo uspostaviti, podižući institucije kulture i njihovu prepoznatljivost u društvu", najavio je Tasovac, "iz čega bi trebalo da proizađe jedan kulturni model, koji će biti naš jezik međusobnog prepoznavanja i ono po čemu nas prepoznaju drugi".

Tasovac je ponovio da je od upravnih odbora ustanova kulture zahtevao da već od 1.oktobra raspišu javne konkurse za direktore i da svaki korak u tom procesu bude izložen oku medija.

Na taj način će upravni odbori u pravom smislu reči preuzeti odgovornost za svoj izbor, dok će svaki kandidat biti obavezan da predstavi svoj program, koji će takođe biti javno publikovan, precizirao je Tasovac.

Kao ministar, neću se mešati u njihov izbor, ali ću se veoma mešati ako ovakva procedura bude izneverena, posebno ako njihov rad ne bude javan, upozorio je Tasovac, koji drži da su principi javnosti i odgovornosti prvi korak ka istinskom uspostavljanju suvereniteta institucija u kulturi.

Prema oceni Tasovca, "da bismo danas uopšte počeli da razmišljamo o kulturi u Srbiji, moramo da je razlikujemo od estrade".

"Jer, gde god je kultura u povlačenju, tu se kao ambrozija na njenom mestu i u njenim budžetima pojavljuje estrada", ukazao je Tasovac.

On nema ništa protiv estrade, ali kada vidi da su pevači za nastup na nekom gradskom trgu plaćeni iz republičkog ili lokalnog budžeta za kulturu, zna da u tom gradu institucije kulture ne rade svoj posao.

I to je pitanje nepostojanja sistema i institucija kulture, što se na kraju završava tako što pitanje od državnog značaja postaje izjava nekoga iz "Farme" i što nam pitanje ličnog prestiža postaje fotografija sa nekom estradnom zvezdom, napomenuo je Tasovac i poručio da to uzmicanje kulture mora da prestane.

Pitanje novca u kulturi se često precenjuje - opet tu vidim uticaj estradnih menadžera - moje je iskustvo takvo da, kad god smo imali nešto što se visoko kotiralo na tržištu ideja, nismo imali problem s novcem.

U Srbiji je i dalje više novca nego ideja i to je činjenica ne manja od one da smo siromašni, naglasio je Tasovac.

Upitan o slučajevima Narodnog muzeja ili Muzeja savremene umetnosti, Tasovac je napomenuo da Ministarstvo nije preduzimač i neće raspisivati građevinske tendere, već je to zadatak koji će na sebe preuzeti institucije kulture, koje će na taj način preuzeti svoj deo odgovornosti.

Ministarstvo je tu da im pomogne i da zahteva da srpsko kulturno blago bude dostupno građanima, objasnio je Tasovac i podsetio da, pored Narodnog muzeja i Muzeja savremene umetnosti, Srbija ima još 46 muzeja, koji takođe imaju svoje probleme.

Tasovac je ukazao i da izostanak javnog rada Komisije za dodelu nacionalnih penzija predstavlja najbolji primer kako se jedna odlična ideja može pretvoriti u svoju suprotnost.

Tada se, prema rečima Tasovca, izbriše granica između klijenata pojedinih stranaka i ljudi koji su srpsku kulturu zadužili, tada nema razlike između akademika i pevačice sa Ibarske magistrale, tada su institucije kulture isto što i kafane u koje svraćaju vozači kamiona.

Ne verujem da je moguće ispraviti učinjenu šretu, ali da ću sprečiti širenje i nastavak takvog manira, nemam nikakvu dilemu, zaključio je Tasovac.

Novinar Z.V.S., foto FoNet

Nema komentara.